W gabinecie pielęgniarki szkolnej

    Zapewne każde dziecko  podczas wizyty u lekarza spotkało  już pielęgniarkę, która zakłada biały fartuch, robi opatrunki i pomaga chorym dzieciom oraz dorosłym.

   Dnia 8 marca przedszkolaki miały okazję lepiej poznać ten zawód podczas spotkania z panią Marią Jaroszek, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Gnojniku.

   W czasie spotkania, które odbyło się w szkolnym gabinecie lekarskim, dowiedzieliśmy o wielu praktycznych  sposobach dbania o nasze cenne zdrowie: w jaki sposób możemy zapobiegać infekcjom, jak należy dbać o higienę i jak właściwie się odżywiać. Mogliśmy dokładnie obejrzeć przyrządy: do mierzenia ciśnienia i do oznaczania poziomu cukru we krwi. Dzieci z bliska oglądały strzykawki oraz podręczną apteczkę, która kryła w sobie wiele bardzo ciekawych przyborów niezbędnych w codziennej pracy. Chętnym przedszkolakom pani bandażowała „niby” rany i przyklejała plasterki.  Zwracała  również uwagę na  bezpieczeństwo, szczególnie teraz, gdy wakacje przed nami.  Ostrzegała  przed  kleszczami  i  żmijami.  Przypominała  o  nakryciu  głowy  w  upalne  dni,  kremie  z  filtrem oraz o naszym bezpieczeństwie nad wodą. Ostrzegała, by nie ufać nieznajomym i nie przyjmować od nich cukierków.

   Na zakończenie spotkania każdy otrzymał  upominki: dyplom „Dzielnego pacjenta”, kolorową naklejkę, oraz szczoteczkę, które zawsze  wywołują uśmiech na twarzy małego pacjenta podczas nawet najbardziej nieprzyjemnych zabiegów.

Oprac. Iwona Radecka