Miś Tadeuszek i jego misja

1 października wspólnie z dziećmi przywitaliśmy w naszej grupie gościa, który od razu zaskarbił sobie serca maluszków. Tadeuszek – bo takie nosi imię ta grupowa maskotka, która oprócz „funkcji przytulania” pełnić będzie bardzo ważne zadanie, albowiem ma uczyć dzieci samodzielności, empatii i odpowiedzialności.

Z dniem dzisiejszym Tadzik wyrusza z wizytą do domów dzieci, a to jak wiadomo świat dziecięcych radości, trosk i marzeń. Tadeuszek pomieszkiwać będzie w domach  dzieci, gdzie razem z nimi spędzi czas na codziennych czynnościach, obowiązkach i rytuałach tj. czytanie bajeczek, wspólne przygotowanie posiłków uczestnictwo w wyjazdach i wycieczkach. Na koniec wizyty dzieci z pomocą rodziców, rodzeństwa lub dziadków opiszą wspólnie spędzony z Tadzikiem czas w jego pamiętniku, by po każdych odwiedzinach w domu przedszkolaka pojawiła się nowa„opowieść – wspomnienie”, która  następnie zostanie odczytana na forum grupy.

Główne założenia:

Miś Tadeusz, tak jak dzieci w wieku 3-5  lat jest ciekawy świata i razem z nimi  chętnie przeżywa przygody. Poprzez opiekę nad misiem dzieci biorą na siebie odpowiedzialność, aby Tadzik czuł się w ich domu dobrze i bezpiecznie. Dzieci uczą się empatii, organizacji i gospodarowania swoim czasem wolnym. Muszą również zadbać o to, żeby misiowi nic się nie stało lub po prostu, by Go nie zgubić.

Gdzie Miś będzie spał? Co chciałby zjeść? Co chciałby najbardziej robić? Przez to, że miś jest nie tylko w przedszkolu, ale również spędza z  dziećmi czas w domu,  mogą  one opowiedzieć, co razem tam robili, przeżyli, o czym myśleli. Odwiedziny Tadzika to również doskonała szansa na   rozmowy na temat tęsknoty, strachu i  rozłąki.

Życzę udanej zabawy i czekam na relacje ze wspólnie spędzonych chwil w domach dzieci.

Iwona Radecka