Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II

Rusza SPInKA!

SPInKA,  czyli  Szkolny  Punkt  Informacji  i  Kariery  od  maja  rusza  w  Publicznym Gimnazjum w Lewniowej w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II. Jego celem jest podniesienie u uczniów małopolskich gimnazjów zdolności do podejmowania właściwych decyzji dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej poprzez wsparcie orientacji zawodowej. Działania w projekcie dotyczą stworzenia jednolitych standardów w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego, programów zajęć, organizacji Festiwalu Zawodów, co ma umożliwić uczniom poszerzenie wiedzy o zawodach i rynku pracy. Projekt realizowany będzie do 31.12. 2021 roku i przewiduje utworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery we wszystkich gimnazjach Małopolski, a od następnego roku szkolnego objęcie działaniami uczniów szkół podstawowych klas VII, a później VIII. W ramach działania punktów odbędą się warsztaty grupowe oraz konsultacje indywidualne.

Główne cele Szkolnego Punktu Informacji i Kariery to:

• Przygotowanie uczniów do świadomego wyboru zawodu zgodnie z ich zainteresowaniami i możliwościami.
  • Kształtowanie postawy przedsiębiorczości i aktywności wobec pracy (aktywizacja zawodowa).
  • Rozbudzanie aspiracji zawodowych wśród uczniów i motywowanie ich do działania.
  • Kształtowanie umiejętności  analizowania swoich cech osobowości w aspekcie wyboru zawodu.
  • Dostarczanie informacji o zawodach, wymaganiach rynku pracy, systemie szkolnictwa ponadgimnazjalnego.
  • Kształtowanie wśród uczniów umiejętności pracy w zespole, komunikatywności, zaangażowania.
  • Kształtowanie  szacunku do pracy.
  • Kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji.
  • Przygotowanie uczniów do samodzielnego i aktywnego kształtowania swojej drogi  zawodowej, rozwój umiejętności rozpoznawania własnych zasobów osobistych i ich wykorzystywania w kształtowaniu swojej drogi zawodowej.
  • Kształcenie wśród uczniów nawyków nieustannego planowania przyszłości i konsekwentnego dążenia do realizacji celu.
  • Kształtowanie postawy otwartości na wiedzę i prezentowania swojej osobowości.
  • Kreowanie  wśród  uczniów  postaw  aktywnych,  przezwyciężania  bierności,  radzenia  sobie w sytuacjach trudnych i stresowych.
  • Pogłębianie i uporządkowanie wiedzy uczniów na temat struktury i funkcjonowania szkół ponadgimnazjalnych.
  • Wdrażanie  do  samodzielnego  poszukiwania  informacji  dotyczących  wyboru  dalszego  kierunku  kształcenia  i zawodu, na temat rynku pracy.
  • Zapoznanie z podstawami prawa pracy, poznanie zasad i trendów rządzących  rynkiem pracy.
  • Przekazywanie uczniom informacji dotyczących budowania ścieżki edukacyjno - zawodowej.
  • Promocja oferty edukacyjnej formalnej i nieformalnej przygotowującej do wykonywania określonych zawodów.
  • Upowszechnianie wśród uczniów i ich rodziców wiedzy o deficytowych, mało znanych oraz nowych zawodach.

Dokładne  informacje  na  temat  projektu  znajdują  się  na  stronie  www.malopolska.pl   w  zakładce  - Kształcenie i doradztwo zawodowe.

Opiekun SPInKI: Ewelina Matus

Regulamin -> KLIK