Utworzenie gimnazjum

Sukces władz naszych, szkolnych i gminnych
Uwieńczył długie starania.
I oto z trudów, zabiegów, wysiłków nowa się szkoła wyłania.

13 października dla społeczności szkolnej w Lewniowej był okazją do świętowania nie tylko zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Tego dnia dokonano uroczystego otwarcia Publicznego Gimnazjum  w Lewniowej. Radość uczniów, nauczycieli  i rodziców zechcieli dzielić z nimi zaproszeni goście: wizytator Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie - Hanna Skalska, wójt gminy Gnojnik -Sławomir Paterek, sekretarz gminy Gnojnik - Anna Rachwalik, dyrektor ZOSiP  w Gnojniku -  Andrzej Stańczyk, radni gminy Gnojnik, dyrektorzy okolicznych szkół, sołtys wsi Lewniowa Artur Seniuk, członkowie lewniowskiej rady sołeckiej oraz emerytowani pracownicy szkoły w Lewniowej. Część artystyczna przygotowana przez młodzież gimnazjalną, była wprowadzeniem do dalszych wydarzeń tego dnia. Uczniowie w wierszu i piosence wyrazili radość i dumę z faktu, że Lewniowa doczekała się swojego gimnazjum. Były też plany na przyszłość i pytania o sprawy związane z nową drogą edukacyjną.  Na scenie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszaków. Sam dyrektor Zbigniew Stanuszek, jako że od września objął kierownictwo nad nową placówką, zobowiązany został do „złożenia przysięgi”, w której zapewniał min. o wydłużeniu przerw i zarządzeniu dni wolnych od oceny niedostatecznej.

Uczniowie całej szkoły pamiętając o zbliżającym się święcie, wyśpiewali dla swoich nauczycieli wiązankę wzruszających serdeczności. Życzenia padły także z ust przewodniczącej Rady Rodziców i zaproszonych gości.

Na zakończenie uroczystości były okolicznościowe wystąpienia. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Z. Stanuszek, który podziękował nauczycielom i uczniom za przygotowanie programu artystycznego, rodzicom za zaangażowanie w pracach organizacyjnych. Następnie  Dyrektor  wręczył  z  okazji  Dnia  Edukacji Narodowej wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi nagrody, a słowa  podziękowania skierował do wszystkich gości  za przyjęcie zaproszenia i zaszczycenie nas swoją obecnością. Szczególne słowa wdzięczności przekazał do Pana Wójta, Rady Gminy oraz Rady Sołeckiej  wsi Lewniowa, za dotychczasową  współpracę oraz za   podejmowanie i wspieranie wielu inicjatyw dla dobra dzieci i młodzieży, po czym  uhonorował okolicznościowymi statuetkami:  Pana Sławomira Paterka - Wójta Gminy Gnojnik, Andrzeja Zelka - radnego Gminy Gnojnik, Danutę Sacha - w-ce przewodniczącą Rady Gminy, Artura Seniuka -  sołtysa wsi  oraz Janusza Zycha - przewodniczącego Rady Gminy.

Miłą niespodzianką okazał się być podarunek dla gimnazjalistów w postaci tablicy interaktywnej, którą na ręce dyrektora wręczył  Wójt Gminy Gnojnik oraz  przewodniczący Rady Gminy. Nie zabrakło również słów uznania dla osiągniętego celu, a uczniom i nauczycielom nowej placówki gratulowano i życzono powodzenia oraz sukcesów w nowo otwartym gimnazjum.

Korzystając z okazji, sołtys z Lewniowej wraz z dyrektorem szkoły, z nieukrywaną dumą wspomnieli o osiągnięciach sportowych naszej młodzieży. Sportowcy odebrali puchar, gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.

Na zakończenie zaproszono gości na poczęstunek i słodką niespodziankę. Tort z wizerunkiem naszej szkoły  nie tylko smakował, ale też zachwycał, a każdy uczestnik otwarcia gimnazjum miał świadomość , że jest naocznym świadkiem spełniających się marzeń.

"W imieniu całej społeczności szkolnej, serdecznie dziękuję wszystkim osobom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do utworzenia gimnazjum w Lewniowej. Dziękuję za zrozumienie potrzeb lokalnego środowiska i podjęcie tak ważnej dla dobra młodzieży decyzji - Dyrektor  Zbigniew Stanuszek".

Opracowała: Katarzyna Konicz