Witaj wiosno!

z jasnymi włosami.
W zielonej sukience,
wyszytej kwiatami.

Na dzień 21 marca przypada kalendarzowa wiosna. W tym roku można było już wcześniej zauważyć wiele oznak, które wskazywały, że jej nadejście nie będzie spóźnione. Na drzewach pojawiły się pąki, zakwitły pierwsze krokusy i żonkile, a młoda trawa zachwyca jasnym odcieniem zieleni. Nad polami słychać skowronka, który radosnym śpiewem oznajmia przybycie tej najpiękniejszej pory roku.

Pierwszego wiosennego dnia nie zawiodła także pogoda. Jasne słońce wesołymi promieniami zaglądało do okien naszej szkoły, trochę niecierpliwiąc się, kiedy dzieci powitają „panią w zielonej sukience”.

Rozpoczęliśmy od przedstawienia o tematyce profilaktycznej.

Oto dwaj mężni rycerze przy pomocy Złotego Pióra zostali przeniesieni do szkoły XXI wieku, gdzie niektórzy uczniowie zachowywali się niewłaściwie. Zadaniem dzielnych wojowników było umiejętnie rozwiązać bójki i konflikty. Kiedy im się to udało, powrócili szybko do swojego królestwa, by udać się na pomoc pogrążonemu w smutku królowi, którego córka Emilka została opętana przez Nałóg Tytoniowy...

Scenki przygotowane i zaprezentowane przez uczniów pokazały, że nie należy być zbyt łatwowiernym i że trzeba zawsze kierować się rozsądkiem. Ich bohaterowie wyciągnęli odpowiednie wnioski ze swojego niewłaściwego zachowania.

Występ młodych aktorów wzbogacił barwny korowód oraz piosenka pt. „Maszeruje wiosna” w wykonaniu dzieci z klasy I. Ten akcent na pewno zachęcił wiosnę do pozostania w naszej szkole!

Kolejnym punktem programu było szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie obejrzeli dwa filmy instruktażowe, mówiące o tym, jakie są  najważniejsze czynności, które trzeba wykonać, by komuś pomóc. Następnie wzięli udział w zajęciach praktycznych, podczas których uczyli  się wykonywania oddechów ratowniczych i ucisków klatki piersiowej.

Spotkanie z wiosną upłynęło w miłej atmosferze, ale dostarczyło przede wszystkim wiele ważnych przestróg a także cennych umiejętności mogących uratować komuś życie.

Opr. Teresa Nowak