Pasowanie na ucznia i Dzień Edukacji Narodowej

„Wyśpiewać dziś chcemy

Wam życzenia…”

Te słowa były mottem uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela, która odbyła się 12.10.2012 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Lewniowej. Święto stało się okazją do spotkania nie tylko obecnych ale i byłych nauczycieli oraz pracowników szkoły. Na uroczystą akademię przyjęły zaproszenie: p. Teresa Fulara, p. Helena Szeliga, p. Barbara Karecka, p. Maria Babraj, p. Elżbieta Dzięgiel.

W tym dniu swoje święto obchodzili nie tylko nauczyciele i pracownicy oświaty, ale również  najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści. Na początku zaprezentowali swoje umiejętności na scenie, przedstawiając specjalnie przygotowany program artystyczny. Do występu włączyli się  starsi koledzy przebrani w stroje leśnych zwierząt, po to, aby udzielić młodszym rad i wskazówek, jak być dobrym uczniem. Następnie przedstawiciel klasy poprosił pana dyrektora Zbigniewa Stanuszka o dokonanie aktu pasowania na ucznia klasy pierwszej. Po wniesieniu sztandaru szkoły, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Tę uroczystą ceremonie zakończyły gratulacje  starszych kolegów – przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Następnie dzieci pełne uśmiechu i radości odbierały przygotowane dla nich małe upominki.

Z kolei głos zabrali najstarsi uczniowie szkoły, którzy w krótkich scenkach przedstawili szkołę „na wesoło”. Występ  szóstoklasistów  podobał  się  zarówno  uczniom  jak i  pedagogom,  o  czym  świadczyły  zarówno  brawa jak i uśmiechnięte miny. W uświetnienie uroczystości byli zaangażowani prawie wszyscy uczniowie. Dzieci należące do młodszej i starszej grupy chóru szkolnego, przygotowały koncert życzeń dla nauczycieli i przybyłych gości. Chociaż występ nie należał do krótkich, to jednak nikt się nie nudził.

Szczególne podziękowania i życzenia popłynęły do pani Małgorzaty Toboły, która zakończyła pracę w naszej placówce. Uczniowie swoją wdzięczność za trud wychowania i nauczania wyrazili piosenką i specjalnie przygotowanym na tę okoliczność wierszem, autorstwa pani Bogumiły Sachy.

Jubileusz pracy to jest świetna sprawa,
są kwiaty, toasty i niezła zabawa.
A jak jeszcze należy do pani Małgosi,
to wzniosły poemat napisać się prosi.

30 lat pracy Małgosia świętuje ,
która całe życie oceny wpisuje.
Przy tym nigdy prawie nie trzęsły nią złości,
nie użyła kija na uczniowskie kości.

Urodą zachwyca starszych i młokosów,
choć jej żaden fryzjer nie układał włosów.
Stateczna, spokojna – jednym słowem miła,
mimo że trudnej historii uczyła.

Nawet gardło jak widać u niej nie wysiada,
a przecież po polsku i rosyjsku gada.
A odkąd zajęła się dziejami świata,
sama nie wie, kiedy przeminęły lata.

No i przyszedł czas na emeryturę,
Będziesz teraz Małgosiu stukać w klawiaturę.
Nocami śnić będziesz o lewniowskiej szkole,
Przy swoim przystojnym, wąsatym Tobole.

Na koniec powiemy Ci szczerze jak mamie,
że Ciebie Kochamy – żadne z nas nie kłamie.
Ty zaś obiecaj nam na razie tyle,
że w sercu zachowasz najpiękniejsze chwile.

Po części artystycznej zabrał głos pan dyrektor, który w imieniu własnym i nauczycieli podziękował za trud wychowania młodego pokolenia i wszystkie lata pracy w naszej placówce. Do życzeń i wyrazów wdzięczności dołączyli się przedstawiciele Rady Rodziców. Na zakończenie głos zabrała wzruszona, ale jak zawsze skromna pani Małgosia.

Opracowały:

Marta Adamczyk