Wycieczka do Wieliczki

 

Ostatni dzień maja okazał się dla uczniów klas I – III niezwykle miły. Wszystko to za sprawą wycieczki szkolnej zorganizowanej do Kopalni Soli w Wieliczce.

Podczas tej wycieczki dzieci zwiedzały Trasę Turystyczną w formie atrakcyjnej imprezy pt. „Odkrywamy Solilandię”. Była to wspaniała wędrówka przez solne podziemia połączona z odkrywaniem tajemnic bajkowego świata Solilandii ukrytego w wielickiej kopalni.

Pierwsze przeżycie to zejście w dół drewnianymi schodami na głębokość 64 metrów. Na tej głębokości panuje stała temperatura 14°C powyżej zera, o czym poinformował przewodnik objaśniając zasady wędrówki. Następnie wręczył  wybranym dzieciom latarkę, klucz, mapę i rozpoczęło się poszukiwanie elementów ze świata baśni.

Po drodze nie sposób było nie zwrócić uwagi na figury solne, które ozdabiają Komorę Janowice - górnika wręczającego św. Kindze pierwszą bryłę soli, a w niej ukryty pierścień zaręczynowy. Wszyscy z uwagą wysłuchali legendy, o tym jak św. Kinga została patronką górników solnych. Na Trasie Turystycznej można było zobaczyć jeszcze wiele innych, równie pięknych rzeźb, unikatowych komór i korytarzy. Interesująca  była opowieść przewodnika o tym, jak za pomocą żagwi zatkniętych na długie żerdzie górnicy zwani pokutnikami wypalali niebezpieczny gaz.  Pomagała im tzw. kukawka. Prawdopodobnie ukrywa się ona w podziemiach do dnia dzisiejszego (zwiedzający mogli usłyszeć jej głos).

Kolejną atrakcją było przebudzenie Soliludka, który towarzyszył uczestnikom wycieczki w dalszej drodze na spotkanie ze Skarbnikiem. Soliludek w zabawny sposób opowiadał ciekawostki związane z kopalnią.

Kiedy wszyscy dotarli do kaplicy św. Kingi (tworzonej przez 70 lat), oczom ukazał się wspaniały widok. To niesamowite  miejsce  i  to  nie  tylko  ze  względu  na rozmiary,  ale  przede  wszystkim  z  powodu  licznych rzeźb   i płaskorzeźb wykonanych w soli. Z soli wykonany jest również ołtarz, piękne żyrandole a w ścianach dookoła całej kaplicy wykute są sceny biblijne.

Następny etap wędrówki to spotkanie ze Skarbnikiem, który witając się z dziećmi oznajmił, że ma już 750 lat. Po dotarciu na miejsce, a była to specjalna sala, wszyscy usiedli wygodnie i tu dopiero rozpoczęła się wspaniała zabawa! W nawiązaniu do legendy o św. Kindze: odbyła się „koronacja”, szukanie pierścienia w soli i uroczyste wręczenie go królowej. Na końcu miało miejsce rozwiązanie quizu i wręczenie Dyplomów Znawcy i Przyjaciela Solilandii.

Żal było rozstawać się z przyjaciółmi: Skarbnikiem i Soliludkiem, ale wszystkie dzieci jednogłośnie obiecały, że kiedyś tu jeszcze przyjadą.

Dopełnieniem podziemnych przeżyć był zapierający dech w piersiach wyjazd windą na powierzchnię.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie ZOO w Krakowie. Różnorodność zwierząt przyciągała wzrok każdego. Jednym bardziej podobały się wielbłądy, innym tygrysy, węże albo papugi. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły foki oraz olbrzymie słonie. Niewątpliwą atrakcją było MINI ZOO. Tam dzieci mogły karmić marchewką żółwie, osły, kucyki albo małe świnki.

Nie bez znaczenia była również wspaniała pogoda, która podobnie jak dobry humor towarzyszyła nam przez cały dzień. W godzinach popołudniowych, trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Lewniowej.

 

 

Opr. Teresa Nowak