Zabawa andrzejkowa

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. W przedszkolu „Andrzejki” są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one również okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

W tym roku w tajemniczą atmosferę wróżb wprowadziła dzieci wróżka, która przygotowała dla dzieci kolejne wróżby. Odpowiednio stworzony nastrój pełen tajemniczości zachęcał wszystkich do zabawy. W przyciemnionej sali, w blasku świec, „Maluszki” i „Starszaki” próbowały trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka tajemnicy Ich przyszłości.

Były różne wróżby, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Magiczna butelka i tajemnicze skrzynie przepowiadały jaki zawód dzieci będą wykonywać w przyszłości i jaka ciekawa przygoda może się przydarzyć. Kolorowe karteczki, które losowały dzieci okazały się być zarówno dobrymi wróżbami jak i przestrogami na przyszłość. Wyścig butów wyłonił przedszkolaków, którzy w pierwszej kolejności powinni znaleźć wielką miłość. Na zakończenie magicznej zabawy aby wszystkie wróżby mogły się spełnić, dzieci złożyły „dary”, lecz i to wymagało nie lada precyzji ponieważ trzeba było wrzucić pieniążek do leżącej za plecami miski z woda, lecz ku zadowoleniu dzieci większość rzutów okazało się być celnymi. Andrzejkowe spotkanie upływało przy dźwiękach wesołej muzyki, która zachęcała do rożnych zabaw i konkursów.

Po andrzejkowym wróżeniu, jak na spotkanie  andrzejkowe przystało, był też czas na smaczny poczęstunek, który jak zawsze przygotowały mamusie.

Oprac. Iwona Mielec