2014/2015

„Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”.

Zbiórka plastikowych nakrętek dla chorej Basi prowadzona była w tym roku po raz pierwszy i mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana w następnych latach. W akcję angażowali się wszyscy: przedszkolaki, dzieci oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - VI. Niektórzy nawet włączyli do akcji swoich bliskich. Najwięcej nakrętek zebrał Maksymilian Lisowski wraz młodszym bratem Bartoszem, którym z pomocą przyszła babcia Krystyna Żółty. Gratulujemy i dziękujemy! Wspólnym wysiłkiem udało nam się zebrać kilkanaście dużych worków wypełnionych nakrętkami. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły są otwarci na potrzeby innych i gotowi spieszyć z pomocą.

„I my to wszystko wiemy i książki szanujemy”.

Pod takim hasłem 29 maja 2015r odbyła się uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów w poczet uczniów biblioteki szkolnej. Wydarzenie miało charakter szczególny, ponieważ aż dwie klasy pierwsze ubiegały się o przyjecie do grona czytelników biblioteki. Żeby jednak dostąpić tego zaszczytu, trzeba zdać „ egzamin ze znajomości bajek i baśni”.

Pierwszaki najpierw wysłuchali uważnie przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy III, którzy przebrani za postacie bajkowe: Kubusia Puchatka, Calineczkę, Kota w butach, Koziołka Matołka i Pingwina Eleganta dawali przestrogi swoim młodszym kolegom, jak należy obchodzić się z książkami, by służyły im i innym jak najdłużej. Postacie bajkowe dały „naganę” niesfornemu chłopcu, który nie szanował książek i udzieliły mu mądrego pouczenia. Występu trzecioklasistów słuchali z zaciekawieniem nie tylko uczniowie klasy I, ale również dzieci przedszkolne, które co roku chętnie uczestniczą w uroczystości pasowania.

Po udzieleniu mądrych rad jak należy szanować i dbać o książki oraz jak należy zachowywać się w bibliotece i czytelni szkolnej, uczniowie przebrani w stroje postaci bajkowych przystąpili do zadawania pierwszakom zagadek i pytań. Po zagadkach i pytaniach przyszedł czas na ilustracje i „rekwizyty” związane z bajkami i baśniami. Pierwszoklasiści dzielnie odpowiadali na zagadki i pytania, ale najwięcej radości sprawiało im odgadywanie tytułów bajek na podstawie przedmiotów. Mali czytelnicy nie tylko pokazali, że znają i chętnie czytają książki, ale także potrafią pięknie śpiewać. Dziewczynki z klasy Ia i Ib zaprezentowały piosenki: „ Baśniowa kraina”, „ Baju, baj książeczko”, „ Poczytaj mi, mamo”, „ W książeczce płynie rzeczka”, „ Bajeczki”, „ Książki”, „ Zapraszamy do krainy baśni”.

Uroczystość zakończyła się ślubowaniem pierwszoklasistów, którzy przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, a obowiązki czytelnika traktować z wielka powagą. Po czym otrzymali słodycze i pamiątkowe książeczki, które wręczył im dyrektor szkoły pan Zbigniew Stanuszek. Słodyczami zostali również obdarowani wszyscy zebrani.

 

                                                                                              bibliotekarz Marta Adamczyk