Przedszkole w Lewniowej na codzień ...
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Archiwum_Przedszkole
- Odsłony: 10011
1 września, w roku ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Rokiem Przedszkolaka, w naszej wsi rozpoczęło pracę przedszkole. Do tej pory w Lewniowej do edukacji szkolnej przygotowywały się pod fachowym okiem pani mgr Anny Stanuszek jedynie sześciolatki. Teraz dołączyła do nich duża, dwudziestopięcioosobowa grupa trzy, cztero i pięciolatków, którymi opiekuje się pani mgr Marzena Haberka. Dzieci starsze to piętnaście wspaniałych „Biedronek”, maluszki z kolei to sympatyczne „Motylki”. Nazwy grup zostały zainspirowane twórczością przyszłego patrona Zespołu Szkolno – Przedszkolnego księdza Jana Twardowskiego, który „szukał Boga nie pisząc o Bogu” lecz właśnie o koniku polnym, o „kundlu bliskim sercu”, czaplach, biedronkach i motylkach językiem prostym i czystym jak serce dziecka.
O organizacji i warunkach pracy przedszkola wypowiedział się dyrektor Zespołu mgr Zbigniew Stanuszek:
- Oddział przedszkolny od samego początku funkcjonowania nowego budynku szkoły mieścił się w wydzielonym skrzydle na parterze, gdzie znajdują się dwie sale. Jedna z nich wymagała odpowiedniego wyposażenia w meble. Z uwagi na brak szatni konieczne stało się zaadaptowanie do tego celu pomieszczenia sanitarnego. Prace remontowe oraz zakup wyposażenia były możliwe dzięki funduszom otrzymanym z budżetu wiejskiego. Przedszkole posiada również zaplecze kuchenne. Ponieważ zajęcia trwają pięć godzin dziennie, maluchy jedzą przyniesione z domu drugie śniadanie z ciepłą herbatą, przyrządzaną tutaj przez panią Halinę. W chwili obecnej przedszkole wymaga doposażenia w zabawki i pomoce dydaktyczne. Niezbędne jest także wykonanie instalacji telefonicznej oraz instalacji dzwonkowej.
W takich właśnie warunkach trwa codzienna, żmudna ale jakże wdzięczna praca nad rozwojem najmłodszego pokolenia lewniowian. Jak oni czują się tutaj, czy lubią swoje przedszkole? O to, w krótkiej sondzie pytali ich członkowie szkolnego kółka dziennikarskiego. Odpowiedź wyrażona zgodnym chórem brzmiała: - Taaaak!
... I OD ŚWIĘTA!
„ Jest taka wdzięczność, kiedy chcesz dziękować...” - słowa księdza Jana Twardowskiego stały się mottem uroczystości otwarcia Oddziału Przedszkolnego połączonej z obchodami Dnia Edukacji Narodowej w Publicznej Szkole Podstawowej w Lewniowej. Myśl, życie i twórczość przyszłego patrona szkoły towarzyszą bowiem naszej codziennej pracy, a także właśnie takim ważnym, niezwykłym wydarzeniom jak to – 14 października bieżącego roku.
Śmiało można powiedzieć, że chwila to zaiste historyczna, gdyż po raz pierwszy w dziejach na terenie Lewniowej oprócz szkoły podstawowej z oddziałem zerowym, zaczęło funkcjonować przedszkole. Jest ono odpowiedzią na duże zainteresowanie edukacją przedszkolną miejscowego środowiska. To właśnie między innymi rodzice dostrzegli potrzebę profesjonalnego wsparcia rozwoju swoich najmłodszych pociech i otoczenia ich zawodową opieką. A stało się to możliwe dzięki życzliwości i przychylności lokalnych władz: Rady Gminy i wójta pana Wojciecha Rzepy a także Rady Sołeckiej oraz staraniom dyrektora szkoły pana Zbigniewa Stanuszka, radnego
powiatowego pana Andrzeja Zelka i przedstawicieli Rady Rodziców.
Tak więc gościmy dziś wszystkich, którym oświata i dobro dziecka leży na sercu: przedstawiciela władz oświatowych – panią wizytator Jadwigę Małyszko – Guzy, władze samorządowe: wójta pana Wojciecha Rzepę i jego zastępcę – pana Stanisława Kowalczyka,radnego gminnego pana Wojciecha Trepę, radnego powiatowego pana Andrzeja Zelka, sołtysa Lewniowej pana Henryka Niedziochę, a także księdza proboszcza Henryka Franczyka, nauczyciela metodyka wychowania przedszkolnego panią Grażynę Skrzekucką, pracowników Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, dyrektorów szkół i przedszkoli oraz nauczycieli. I wreszcie tych, dla których te wszystkie starania i zabiegi są podejmowane – przedszkolaków i uczniów wraz z rodzicami. Oni przybyli tutaj z potrzeby serca, gdyż „jest tak wdzięczność, kiedy chcesz dziękować”!
Po serdecznym powitaniu gości przez dyrektora szkoły, na scenę wkroczyły maluszki. W barwnych, „motylkowych” strojach udowadniały, że nadają się na przedszkolaków. W tym celu przechodziły różnorodne „próby”: językową, muzyczną, mądrości. Gorące brawa widzów potwierdziły, że wszystkie dzieciaki świetnie się spisały i zasługują na to miano. Natomiast grupa „Biedronek” wykazywała się umiejętnościami nabytymi w czasie kilkutygodniowego pobytu w przedszkolu i z ogromnym wdziękiem prezentowała tańce, recytacje i śpiew. Po krótkim występie wszystkie dzieci przeszły parami przez symboliczne drzwi, wyrażając w ten sposób, że przedszkole w Lewniowej zostało otwarte, a każde z nich jest pełnoprawnym przedszkolakiem.
W tym miejscu głos zabrał pan Andrzej Zelek, gorąco dziękując w imieniu rodziców i maluchów wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do otwarcia oddziału przedszkolnego i nadal troszczą się o jego jak najlepsze funkcjonowanie.
Do podziękowań dołączył się dyrektor szkoły pan Zbigniew Stanuszek:
„Szczególne podziękowania i słowa uznania kieruję do Pana Wójta Wojciecha Rzepy oraz radnych Gminy Gnojnik za zrozumienie potrzeb lokalnego środowiska i podjęcie tak ważnej i w odpowiednim czasie decyzji. Wyrazy wdzięczności kieruję także do Rady Rodziców i Państwa M. i A. Zelków za zaktywizowanie inicjatywy utworzenia przedszkola. Dziękuję rodzicom za zakup pięknych strojów dla swoich pociech, zaś Państwu Zelkom za ufundowanie dekoracji okiennych. Wdzięcznością darzę trójki oddziałowe za współpracę i duże zaangażowanie w sprawy organizacyjne. Nie sposób pogratulować maluchom, którzy swoim występem sprawili widzom tak wiele radości.
Jeszcze raz pragnę wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim tym, którzy w jakiejkolwiek sposób przyczynili się do otwarcia przedszkola oraz wszystkim gościom za uświetnienie swą obecnością tej szkolno-środowiskowej uroczystości.”
Dalszą część uroczystości wypełniły występy uczniów, na które złożyły się pełne humoru scenki z życia szkolnego. Widzowie mogli między innymi dowiedzieć się co to jest „Niezbędnik współczesnego nauczyciela”, mieli też okazję obserwować „Posiedzenie Rady Uczniowskiej”. Zabawne teksty, gra aktorska i popisy wokalne przygotowane przez dzieci pod kierunkiem pani Teresy Nowak, rozbawiły publiczność i wzbudziły żywy aplauz.
Na koniec nie zabrakło również słów wdzięczności i najserdeczniejszych życzeń dla pedagogów z okazji Ich święta, a także wyróżnień w postaci nagród Wójta Gminy Gnojnik i Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lewniowej. Pan Wojciech Rzepa wręczył je dyrektorom szkół podstawowych w Gnojniku – pani Ewie Prus, w Uszwi – pani Bogumile Jagielskiej i w Lewniowej - panu Zbigniewowi Stanuszkowi, który z kolei nagrodził nauczycieli: panie Aldonę Bach i Teresę Nowak oraz pana Stanisława Wilka. Jednak, jak zauważyła w swoim wystąpieniu pani wizytator Jadwiga Małyszko – Guzy, „najpiękniejszym podziękowaniem zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli niech będzie to, co dzieci dziś pokazały”. Lewniowianie rzeczywiście mogą być dumni z talentów swoich pociech, których pogratulowała im pani metodyk Grażyna Skrzekucka, jak również z wszelkich przedsięwzięć, służących ich rozwojowi. Społeczność Lewniowej „stawia” na młode pokolenia, gdyż ma świadomość, że od tego zależy zarówno osobista pomyślność jak i dalszy, prężny rozwój wsi – naszej Małej Ojczyzny.