Spotkanie przy wigilijnym stole

„A gdy zabłyśnie gwiazdka
w błękitnej dalekości,
będziemy z sobą dzielili opłatek
   - symbol miłości.”

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania.

Wigilia to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór  w  roku,  wyzwalający  w  ludziach  ich  najlepsze  uczucia. W domach uroczyście, dziwnie urokliwie, ale nie tylko w domach. W naszym przedszkolu również.

Jak co roku, zgodnie z podtrzymywaną od lat tradycją, 22 grudnia 2015 roku w naszym Przedszkolu odbyło się spotkanie Wigilijne. Dzieci odświętnie ubrane z niecierpliwością oczekiwały momentu, gdy wspólnie zasiądziemy do jednego stołu, który wcześniej nakryliśmy białym obrusem, ustawiliśmy na nim świecę oraz piękne stroiki, które dodały mu uroku.

Gdy  nadeszła  odpowiednia  pora, każdy  zajął  miejsce  wokół  stołu i po  wysłuchaniu  fragmentu  Pisma  Św. o narodzeniu P. Jezusa oraz wspólnej modlitwie,  nastał  wspaniały  moment - jakim  było  dzielenie  się  opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Następnie zasiedliśmy do wspólnego posiłku. Dzieci zajadały smakołyki przygotowane przez Nasze Mamusie. Po czym przyszedł czas na wspólne kolędowanie. Z radością śpiewaliśmy kolędy oraz pastorałki znane dzieciom.

Następnie przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie wszystkich powitał Pan Dyrektor, który złożył piękne, świąteczne życzenia. A kolejną atrakcją tego niezwykłego dnia był występ starszych kolegów z klas IV- Ig, którzy przestawili „Jasełka”. Rzesza artystów, ubranych w piękne stroje, wierszem i piosenką opowiedziała historię narodzin Jezusa.

Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Dziękujemy Mamusiom za przygotowanie poczęstunku oraz aktywny udział w Wigilii!

Opr. Sylwia Marecik