Ręką i sercem artysty - niezwykłe spotkania

Ręką i sercem artysty - niezwykłe spotkania

,,Dla człowieka , podobnie jak dla ptaka,
świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć,
ale gniazdo tylko jedno".
Oliver Wendel Holmes

  Poznanie dorobku kulturowego własnego regionu to ważny element kształtowania postaw patriotyzmu lokalnego i przywiązania do swojej małej Ojczyzny. Wartości zawarte w tym dziedzictwie służą budowaniu więzi międzyludzkich oraz rozumieniu i docenianiu kultury ziemi rodzinnej.

  Podejmując to ważne zadanie wychowawcze, w Publicznej Szkole Podstawowej w Lewniowej odbył się cykl spotkań ze znanymi artystami, twórcami ludowymi naszego regionu.

  Pierwsze spotkanie zaszczyciła swoją obecnością koronczarka, Pani Zofia Hebda, która przed zgromadzonymi uczniami odkryła tajniki swojej niezwykłej twórczości. Jej wspaniałe serwety, misternie wydziergane gwiazdki, aniołki, koszyczki a nawet koronkowe obrazy wprawiły w zachwyt wszystkich uczestników spotkania. Nie lada gratką okazała się prezentacja jednego z kilkunastu wieńcy żniwnych, jakie do tej pory wykonała. Bogato zdobiony o imponujących rozmiarach wzbudzał podziw i uznanie dla talentu artystki, która wśród wielu codziennych obowiązków znajduje czas na realizację swojej pasji. Opowieści o zamiłowaniu do koronkarstwa, wzbogaciła dodatkowo piosenkami ludowymi, pokazując tym samym, że potrafi nie tylko dziergać oryginalne wzory, ale również pięknie śpiewać. Przygrywali jej do taktu Panowie Jan Kamiński i Marek Latosiński, którzy także przypomnieli znane i mniej znane przyśpiewk i melodie regionalne. Uczniowie mieli okazję nauczyć się fragmentu piosenki śpiewanej przez Panią Hebdę oraz wziąć udział w ,,babcinych" zabawach przy muzyce.  Kolejne spotkanie poświęcone było rzeźbiarstwu. Zaproszony gość, Pan Czesław Gazda opowiadając o swoim hobby, wzbudził niebywałe zainteresowanie wśród wszystkich dzieci, nawet tych najmłodszych z oddziału przedszkolnego. Zorganizowana wystawka jego prac przyciągała wzrok każdego. Prezentując kolejno wspaniałe rzeźby i płaskorzeźby, artysta odsłaniał przed zebranymi arkana swojej twórczości. Uczniowie zadając liczne pytania, dowiedzieli się, że wszystkie dzieła Pana Gazdy to unikaty. Wykonane z największą starannością są najczęściej przekazywane rodzinie albo stanowią ozdobę jego domu. Wiele prac znajduje się w różnych miejscach naszej gminy, a nawet w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. To wielkie zamiłowanie do rzeźbienia dało się zauważyć, gdy artysta krok po kroku zdradzał obecnym, jak z kawałka drewna można wyczarować dzieło. Uczniowie pod jego bacznym okiem, z dłutem w ręku wykonali ładną płaskorzeźbę z prostym motywem. Zainteresowanie było ogromne. Każdy chciał sprawdzić swoje możliwości. Niektórzy postanowili wykonać prace według własnego pomysłu- piękne obrazki z plasteliny na krążkach drewna. Jeden z nich podarowali przybyłemu artyście.  Ostatnie spotkanie upłynęło pod znakiem poezji. Poezja bowiem towarzyszy człowiekowi od jego najmłodszych lat. Uczy, bawi, wzrusza, zachwyca i wychowuje. Gościem w naszej szkole była poetka- amatorka Pani Bogumiła Sacha. Swoje wiersze, przepełnione głębokimi uczuciami- miłością, tęsknotą i wdzięcznością, recytowała zebranym uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Uznanie publiczności wyrażone zostało gromkimi brawami. Pani Bogumiła opowiedziała także o początkach swej twórczości, kiedy to powstawały pierwsze rymy i o tym, skąd czerpie twórcze natchnienie. Zdradziła obecnym, że zawsze kochała poezję. Rozczytując się w utworach Leśmiana, Broniewskiego czy Miłosza odnajdywała spokój, ukojenie, nadzieję. Ale nie tylko bliska jej jest twórczość poetycka. Pisze także ciekawe artykuły do ,,Wieści Gminnych", układa scenariusze Jasełek czy teksty kabaretowe. Korzystając z obecności gościa, dzieci miały szansę popisać się swoją twórczością, prezentując własne rymy. Potem wspólnie z poetką ułożyły wesoły wierszyk o Mikołaju. Pani Sacha była pełna podziwu dla młodych talentów.

  Z okazji tego spotkania wydany został tomik wierszy pt. ,,Słowa bliskie sercu", który oprócz poezji Pani Bogumiły zawiera utwory innych poetów- mieszkańców Lewniowej. Są tam wiersze Pani Władysławy Drużkowskiej oraz Przemka Sachy. Znajdują się tam także próbki poetyzowania przedstawicieli najmłodszego pokolenia- uczniów naszej szkoły. Polecam ten zbiorek wszystkim miłośnikom poezji.


  Zorganizowane spotkania wzbogaciły uczniów o nowe doświadczenia, poszerzyły ich wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego własnego środowiska, dostarczając tym samym wielu niezapomnianych przeżyć i wzruszeń.

Składam serdeczne podziękowania artystom za udział w spotkaniach.

opracowała: Teresa Nowak
zdjęcia: Bogdan Toboła