Konkurs wiedzy „Lewniowa na Śliwkowym Szlaku”

4 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy dla uczniów klas V – VI pod nazwą „Lewniowa na Śliwkowym Szlaku”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lewniowa „Z Nami Łatwiej” oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Lewniowej. Tematyka konkursu obejmowała wiadomości z zakresu Stowarzyszenia na Śliwkowym Szlaku, oferty turystycznej, zabytków i produktów regionalnych z terenu Lokalnej Grupy Działania (siedem gmin z powiatów brzeskiego, bocheńskiego, nowosądeckiego i limanowskiego). Uczniowie musieli się także wykazać wiedzą na temat naszej wsi.

Na konkurs zgłoszono 46 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych gminy Gnojnik. Uczestnicy mieli do rozwiązania 50 pytań testowych w czasie dwóch godzin. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali członkowie Stowarzyszenia na czele z panem Wojciechem Rzepą oraz z dyrektorem szkoły Zbigniewem Stanuszkiem. Spotkanie zaszczycili przybyciem wójt gminy Gnojnik Sławomir Paterek oraz sołtys wsi Lewniowa Henryk Niedziocha. Obecni także byli operatorzy Tarnowskiej TV, którzy filmowali przebieg wydarzenia.

Poprawą testów zajęła się komisja złożona z prezesa Stowarzyszenia Wojciecha Rzepy, dyrektora Zbigniewa Stanuszka oraz opiekunów uczniów z poszczególnych szkół. Wyniki były bardzo wyrównane. O lokatach decydowały nawet ułamki punktów. Wśród członków komisji szczególne poruszenie wywołały odpowiedzi na pytanie: „Czego brakuje w Lewniowej?”. Znalazły się tu takie odpowiedzi jak:  galerii handlowej, sklepu żelaznego, parku z fontanną, apteki, kanalizacji, szpitala, agroturystyki, basenu, dużego pomnika księdza Twardowskiego. To może być materiał na program wyborczy przyszłych władz samorządowych!

W czasie prac komisji uczniowie zjedli smaczny posiłek. Komisja ustaliła kolejność oraz przyznała 13 nagród rzeczowych. Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca otrzymali zestawy do gry w badmintona a pozostałych dziesięciu laureatów markowe plecaki. Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy.

Oficjalne wyniki konkursu:

1. Jolanta Śliwa                      - SP Gnojnik

2. Julia Strzesak                     - SP Biesiadki

3. Faustyna Święch                - SP Gnojnik

4. Monika Kozdrój                  - SP Biesiadki

5. Dominika Witek                  - SP Biesiadki

6. Tomasz Konstanty              - SP Lewniowa

7. Bartosz Kural                      - SP Biesiadki

8. Natalia Malaga                    - SP Gnojnik

9. Natalia Wąs                       - SP Gnojnik

10. Karolina Kądziołka             - SP Gnojnik

11. Damian Daniec                - SP Lewniowa

12. Justyna Trepa                  - SP Lewniowa

13. Wojciech Konstanty         - SP Lewniowa

Na zakończenie wręczono nagrody, a gratulacje zwycięzcom złożyli: wójt gminy Sławomir Paterek, dyrektor PSP w Lewniowej Zbigniew Stanuszek oraz prezes Stowarzyszenia Wojciech Rzepa.

Prezes Stowarzyszenia poinformował, że było to pierwsze zadanie z cyklu imprez promujących lokalne walory okolic Śliwkowego Szlaku. Jest to możliwe na mocy umowy Stowarzyszenia z Samorządem Województwa Małopolskiego z zakresu małych projektów w ramach PROW 2007 – 2013. W ramach projektu jeszcze w tym roku odbędą się następujące działania:

• 25 maja – turniej piłki nożnej trampkarzy,
  • 20 lipca – zawody na wesoło,
  • 10 sierpnia – festyn na zakończenie projektu.

Opracował: Bogdan Toboła