Trudna lekcja historii
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Orszulak_A
- Odsłony: 116
Koniec października i zbliżające się listopadowe święta skłaniają do refleksji nad sensem życia i jego ulotnością. To także pora, gdy wracamy pamięcią do tych, których nie ma wśród nas, których często znamy tylko z opowieści.
W ten szczególny czas uczniowie kl. 7 i 8 odbyli trudną podróż w przeszłość, udając się do Oświęcimia i Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki było Miejsce Pamięci i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Aby wejść na teren byłego nazistowskiego obozu, przemierzyliśmy długie betonowe przejście o wysokich ścianach z głośnikami, z których rozbrzmiewały nazwiska ludzi zamordowanych w obozie. Po jego terenie oprowadzała nas pani przewodniczka, przybliżając historię tego miejsca, opisując warunki, w których przywiezieni ludzie oczekiwali na śmierć, przedstawiając wielką machinę terroru stworzoną przez nazistów. Pod Ścianą Straceń minutą ciszy uczciliśmy pamięć pomordowanych.
Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera, a w niej wystawa „Kraków – czas okupacji 1939 – 1945” była drugim punktem naszego wyjazdu. Tutaj również mieliśmy szczęście do pani przewodniczki, dla której opowiadanie o przeszłości okazało się pasją i która w obrazowy sposób nakreśliła historię miasta w czasie okupacji oraz losy jego mieszkańców, a także przedstawiła sylwetkę właściciela fabryki – Oskara Schindlera.
Wycieczka, mimo że ze względów emocjonalnych związanych z tematem nie należała do przyjemnych, zapewne pozostanie w pamięci uczestników na długo. Wzbogaciła wiedzę o okupacji, ale także uświadomiła, jak cenna jest niepodległość i jakim szczęściem jest życie w czasach pokoju.
Opracowała: E. Matus