„Kawiarenki krajów UE” - konkurs

24 maja obchodziliśmy w szkole Dzień Unii Europejskiej- z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował ciekawy konkurs ph. „Kawiarenki krajów UE”. Klasy starsze miały za zadanie przygotować swoją salę lekcyjną w nawiązaniu do tradycji i kultury wylosowanego kraju:
Kl. IV – Grecja
Kl. V – Holandia
Kl. VI – Węgry
Kl. VII – Francja
Kl. VIII – Hiszpania
Nasi uczniowie po raz kolejny wykazali się niezwykłą pomysłowością i oryginalnością. W każdej klasie pojawiła się gazetka ścienna nawiązująca do wylosowanego państwa, wiele ciekawostek, gadżety i pamiątki. Klasa VII poszła o krok dalej i ręcznie wykonała słynną Wieżę Eiffla, w ich sali rozbrzmiewała francuska muzyka, a dwoje uczniów ubranych było w przepiękne stroje. Piątoklasiści natomiast prezentowali się w pomarańczowych t- shirtach (kolor ten od setek lat uważany jest za narodowy kolor holenderski).
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez uczestników konkursu regionalne potrawy i przekąski. Można było poczęstować się sałatką grecką, oliwkami, stroopwafels (wafelkami z karmelem), serami, z których słynie Holandia i Francja, węgierskimi ziemniaczkami, pogacze, francuskimi makaronikami oraz hiszpańskimi owocami. W klasie V nawet rozlewane było piwo (oczywiście w postaci soku jabłkowego) – uczniowie chcieli w ten sposób podkreślić, że Holandia to jeden z największych eksporterów tego napoju na świecie.
Jury w składzie sześciu nauczycieli naszej szkoły (P. Waligóra, P. Nowak, P. Sowa, P. Cichostępska, P. Cebula oraz P. Czyżycka) oceniło klasy pod względem następujących kategorii:
• zgodność z tematem i estetyka gazetki klasowej,
• oryginalność i pomysłowość wystroju sali,
• zaangażowanie zespołu klasowego,
• ogólne wrażenie.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – kl. V (118 pkt)
II miejsce – kl. VII (117 pkt)
III miejsce – kl. IV (110 pkt)
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie, które było konieczne do przygotowania tak wspaniałych kawiarenek krajów Unii Europejskiej. Wyniki Waszej pracy cieszyły nie tylko oko i duszę, ale również podniebienie 😊

Opracowała: Paulina Szewczyk