DZIEŃ BABCI i DZIADKA na ludową nutę

„Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków,
oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym,
udanym i szczęśliwym”

Styczeń … zimowy miesiąc, pełen chłodnych dni… ale jest wśród nich taki, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo jest to Dzień Babci i Dziadka. To piękne święto obchodzone jest w naszej szkole niezwykle uroczyście. Tak było i tym razem, radośnie i kolorowo, bo wyjątkowo … na ludowo! Ta miła, a zarazem wzruszająca i bliska sercu każdego wnuka i wnuczki uroczystość, odbyła się w tym roku 20 stycznia. Zaproszeni goście przybyli bardzo licznie, wypełniając po brzegi salę gimnastyczną.
Oprócz Seniorów, swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, Zastępca Wójta Gminy Janusz Filip, Przewodniczący Rady Gminy Paweł Prus, Dyrektor Centrum Medycyny Rodzinnej w Gnojniku Ewa Cierniak - Lambert, Radny Gminy Gnojnik Mieczysław Ząbkowski, Kierownik Referatu Oświaty w Gnojniku Magdalena Wnęk, Sołtys wsi Artur Seniuk, Instruktor świetlicy w Lewniowej Katarzyna Konicz. Obecni byli również nauczyciele i rodzice uczniów.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor szkoły Zbigniew Stanuszek, który powitał zebranych gości i złożył serdeczne życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom. Następnie oddał głos konferansjerom, czyli Tosi i Hubertowi z kl. V, którzy zapowiedzieli występ przedszkolaków: „Za chwilę staną przed Wami, stremowane w swojej krasie…Dobrze dzisiaj się przyjrzyjcie! Jakie cudne wnuki macie!”
Najmłodsze dzieci pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: pani Iwony Radeckiej i pani Anny Stanuszek, przedstawiły żywiołowy program artystyczny, na który złożyły się humorystyczne scenki z oryginalnymi rekwizytami, wiersze i piosenki, a także pokazy taneczne. Uroku dodawały kolorowe stroje ludowe. Przedszkolaki dzielnie prezentowały swoje umiejętności aktorskie, a Babcie i Dziadkowie patrzyli na nich z podziwem, nagradzając ich popisy głośnymi brawami.
Później sceną zawładnęli uczniowie klas I – III, zapraszając wszystkich gości na wesele „na ludową nutę”, które było autorskim pomysłem pań: Teresy Nowak, Teresy Waligóry i Marzeny Sowa. Jak na każdym na weselu, tak i na tym, głównymi bohaterami byli państwo młodzi. Towarzyszyli im drużbowie i druhny w pięknych ludowych strojach krakowskich. Korowód weselny prowadził „pierwszy drużba” Wojtek. Mali artyści z wielkim zaangażowaniem odtwarzali swoje role, które nawiązywały do tradycyjnych obrzędów, a były to: wykupiny, błogosławieństwo rodziców, powitanie nowożeńców chlebem, odgrywki, oczepiny. Nie zabrakło też „cioci z Ameryki”, która w zabawny sposób udzielała młodym dobrych rad. Gościom bardzo podobały się żartobliwe przyśpiewki oraz piosenki ludowe w wykonaniu dzieci. Słysząc „Hej z góry, z góry...” czy „Miała baba koguta”, chętnie włączali się do wspólnego śpiewu. Na weselu nie mogło zabraknąć też tańców, więc pojawił się krakowiak i poleczka, a młoda para wspaniale zatańczyła walca. Swoje umiejętności zaprezentowali także uczniowie klasy VIII, którzy wykonali piękny układ taneczny przygotowany pod kierunkiem pani Marty Mikołajek. Na zakończenie wszystkie dzieci głośno zaśpiewały „Wszystkiego dobrego” i ,,Sto lat".
Przedstawiony program artystyczny nagrodzony został przez publiczność słowami pochwały i gromkimi brawami. Uczniowie byli dumni z siebie, że ich występ podobał się zebranym. Prezentując swoje umiejętności i zdolności, chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom. To przecież od nich otrzymują wiele dobra, za które trzeba podziękować.
Dopełnieniem uroczystości był poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Podczas biesiadowania panowała wyjątkowa, serdeczna atmosfera. Czas upływał na rozmowach i wspomnieniach oraz wspólnym śpiewaniu kolęd i piosenek ludowych. O oprawę muzyczną spotkania zadbał pan Paweł Gliździński, który przygrywał na akordeonie dzieciom podczas ich występu, a później umilał czas Gościom.
Był to wspaniały dzień, pełen radości, uśmiechu, serdeczności i wspólnej zabawy. Seniorzy ze wzruszeniem dziękowali za miło spędzony czas.

Kochane Babcie i Drodzy Dziadkowie!
W dniu Waszego święta pragniemy podziękować Wam za to,
że jesteście przy nas w chwilach szczęścia i wtedy, gdy potrzebujemy rady.
Z serca płynie nasza wdzięczność.
Życzymy Wam długich lat życia w zdrowiu i radości!

Teresa Nowak

 

To była wyjątkowa uroczystość.
Serdecznie dziękuję wszystkim Seniorom oraz przedstawicielom władz samorządowych za tak liczne przybycie. Gratuluję moim Nauczycielom oryginalnego pomysłu i przygotowania dzieci, zaś wam kochani Uczniowie wspaniałego występu. Jestem z Was bardzo dumny. Gorące podziękowania kieruję do Rodziców, którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania i zadbali o kulinarną stronę imprezy. Miło także było usłyszeć wiele ciepłych słów skierowanych pod adresem naszej szkoły.
Kochani,
Wasz udział w imprezie daje nam wiele satysfakcji z wykonywanej pracy, a dla dzieci jest okazją do wyrażenia miłości, szacunku i wdzięczności starszym.

 Zbigniew Stanuszek
Dyrektor Szkoły