„Hejter”

13 grudnia w Regionalnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Brzesku odbył się spektakl pt. „Hejter”, który obejrzeli uczniowie klas 7 i 8. Przedstawienie Teatru Profilaktycznego „Alert” porusza problem, z którym we współczesnym świecie spotyka się wielu ludzi. Zjawisko hejtu znają zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy Internetu, ponieważ jest ono niemal wszechobecne. Scenariusz „Hejtera” napisała Anna Łuczak i wykorzystała w nim motywy znane zarówno z literatury – podróż z duchem w czasie („Opowieść wigilijna” K. Dickensa), jak i popkultury (nawiązanie do „Batmana”). Tytułowego hejtera napędzają do działania chciwość, ambicja, sława. Jego poczynaniom bacznie przygląda się duch, co jakiś czas sugerujący bohaterowi konieczność dokonania zmian. Kiedy wydaje się, że los hejtera został przesądzony i będzie musiał ponieść konsekwencje swych czynów, otrzymuje ostatnią szansę. Spektakl przeznaczony dla uczniów najstarszych klas podstawówek zmusza do zastanowienia się nad naszymi motywacjami i poczynaniami, nie tylko w sieci. Główny bohater stwierdza w pewnym momencie, że przecież zamieszczane w Internecie posty czy zdjęcia były zmyślone, nie wziął jednak pod uwagę, że uwierzyli w nie prawdziwi ludzie. To jest istota hejtu – w zmanipulowane informacje zamieszczane w sieci wierzą prawdziwi ludzie i to prawdziwych ludzi dotyka hejt. Warto o tym pamiętać, zanim wiadomość zostanie wysłana.

Oprac. E. Matus