Międzynarodowy Dzień Niewidomych

W listopadzie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Celem tego dnia było zwrócenie uwagi na bariery i trudności z jakimi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnością wzrokową i rozwijanie empatii na potrzeby drugiego człowieka.
W związku z tym wydarzeniem w klasie drugiej odbyły się warsztaty z pedagogiem. Dzieci słuchały informacji na temat psa przewodnika czy białej laski, które wspomagają poruszanie się osób niewidomych. Następnie drugoklasiści weszli w rolę osób ociemniałych (czyli takich, którzy stracili zdolność widzenia po 5 r.ż.) i z zasłoniętymi oczami wykonywali zadania: rozpoznawali warzywa i owoce, przeliczali monety, rozwieszali pranie, za pomocą dotyku rozpoznawali kolegów i koleżanki z klasy, parowali rękawice, przygotowywali stół do posiłku, szukali portfela w klasie, przewijali sznurowadła, podlewali kwiaty i pakowali prezent.
Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że nie wszystkie zadania były łatwe, czasami pomoc kolegi była nieoceniona. Wspólnie doszliśmy również do wniosku, że osoby z niepełnosprawnością wzrokową codziennie stają się superbohaterami, ponieważ pomimo trudności stawia się przed nimi takie same zadania jak przed nami - widzącymi.

Opracowała:
Marta Cebula