Językowe potyczki

         „A  niechaj  narodowie  wżdy  postronni  znają,  iż  Polacy  nie  gęsi,  iż  swój  język  mają” – stwierdził  w  XVI  w. Mikołaj Rej, uznając język ojczysty za równie piękny i wartościowy, co wszechobecna wówczas łacina. O tym, jak ważny jest język w życiu narodu, świadczy chociażby fakt, że od 1999 r.  ma on swoje święto przypadające 21 lutego. To wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Właśnie w ramach tego święta chętni uczniowie klas starszych stanęli w szranki, by sprawdzić, jak radzą sobie jako jego użytkownicy. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z 4 zadaniami: musieli zdecydować, jak brzmi poprawna forma wyrazu; odgadnąć przysłowia przedstawione w formie graficznej (w końcu wiadomo, że przysłowia są mądrością narodu), wyjaśnić znaczenie homonimów, w których pojawia się trudność ortograficzna, a wreszcie ułożyć jak najdłuższe zdanie, w którym każdy wyraz będzie zawierał trudność ortograficzną. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco: I miejsce zajęła Emilia Kołdras z kl. 8, II Jakub Tekiela z kl. 7, a III miejsce przypadło Wiktorii Malinowskiej z kl. 6.  Gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowali się sprawdzić swoją wiedzę.
                                                                                                                                              Oprac. E. Matus