Wycieczka do Oświęcimia i Krakowa

„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu.
Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom,
którym trzeba służyć całym swoim życiem”
rotmistrz Witold Pilecki

LEKCJA HISTORII

    We wtorek 15 listopada uczniowie klasy VII i VIII udali się na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa na niecodzienną lekcję historii. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczniowie mieli okazję dogłębnie poznać historię byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu.  Zobaczyli zachowane bocznice kolejowe, rampy, komory gazowe, baraki więźniarskie, ogrodzenia, fotografie, dokumenty oraz ubrania i rzeczy odebrane uwięzionym.

     Po  przejeździe  do  Krakowa  uczestnicy  wycieczki  mieli  możliwość  zwiedzić  Muzeum  Fabryka  Schindlera, w którym zaprezentowano wystawę „Kraków Czas Okupacji 1939 – 1945”. Dzięki zachowanym dokumentom, zdjęciom oraz relacjom świadków wystawa doskonale prezentuje Kraków podczas II wojny światowej. Ukazane zostały na niej poszczególne fazy hitlerowskiej okupacji Krakowa, a także losy mieszkańców tego wielokulturowego miasta. Uczniowie zapoznali się ponadto z historią samego Oskara Schindlera – właściciela fabryki i wybawcy ponad 1000 Żydów.

    Chłodny listopadowy dzień wyjazdu zachęcał do zadumy i refleksji. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy wycieczki pogłębili swoją wiedzę o tych najokrutniejszych kartach historii Polski.
                                                                                                                         organizator wycieczki Marta Mikołajek