„Ziemia Bocheńska”

   Dnia 19 października 2022r. mimo chłodu i zapowiadającego się deszczu uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do Bochni oraz do Nowego Wiśnicza. Ten wyjazd odbył się w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”.
    Uczniowie  zwiedzili  zabytkową  Kopalnię  Soli  w  Bochni  i  podążając  za  przewodnikiem  najstarszymi  wyrobiskami  tej  kopalni zachwycali się  podziemnym miastem, stworzonym przez unikatowe komory solne oraz piękne i wykute w soli kapliczki i rzeźby solne. Zobaczyli – dzięki animacjom – jak wyglądała ciężka praca górników solnych, a także narzędzia i urządzenia górnicze. Zapewne dużą atrakcją była dla uczniów podróż podziemną kolejką. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór solnych, która pełni dodatkowo funkcje rekreacyjne ze względu na znajdujące się tam:   boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci i restaurację.
   Drugim punktem w programie wycieczki był spacer po rynku w Bochni, gdzie nasz przewodnik Pan Łukasz przybliżył nam historię i legendy „Ziemi Bocheńskiej”.
     Następnie nasi podróżnicy wyruszyli do położonego malowniczo barokowego zamku w Nowym Wiśniczu. Spacer po dawnej rezydencji rodów magnackich rozpoczęli wizytą w  kuchni, gdzie podziwiali świetnie zachowane naczynia i mieli okazję zgadywać do czego służyły. Podziwiając podczas spaceru po zamku jego architekturę, nasi uczniowie z ciekawością słuchali legend i opowieści z nim związanych.
   Wycieczka, podczas której nasi uczniowie wspólnie miło spędzili czas i z której wrócili wszyscy w doskonałych nastrojach, na długo pozostanie w pamięci nie tylko ze względów rozrywkowych ale przede wszystkim – edukacyjnych.
                                                                                                                                       Opracowała: Marzena Sowa