Pasowanie na ucznia

Uroczyste ślubowanie, to na ucznia pasowanie!
W całej szkolnej społeczności dużo jest radości!

      Każdego roku, kiedy jesień w pełni, jest taki szczególny dzień, na który długo czeka niejeden pierwszoklasista. To ślubowanie i pasowanie na ucznia! Ta podniosła i ważna uroczystość, która na stałe zapisana jest w naszym szkolnym kalendarzu imprez, miała miejsce w czwartek, 13 października 2022r. W tym dniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Lewniowej.

    Do tej wyjątkowej chwili w życiu każdego ucznia, przygotowywały się z wielkim zaangażowaniem przez dłuższy czas. Uczyły się pilnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Kiedy nadszedł ten długo wyczekiwany dzień, przepełniony świąteczną atmosferą, odważnie, ale i z wielkim przejęciem stanęły przed zgromadzoną publicznością: dyrektorem szkoły, nauczycielami, swoimi rodzicami oraz przed starszymi koleżankami i kolegami.

    Uroczyste  ślubowanie,  to  na  ucznia  pasowanie!  Takimi  słowami  rozpoczęły  program  artystyczny,  który  przygotowały  specjalnie  na  tę  okazję.  Podczas  tego  występu  towarzyszyło  im  troje  sympatycznych  skrzatów  i  całkiem  miłe  czarownice.  To  one,  na  początek  szkolnej  edukacji,  wlały  każdemu  pierwszakowi  do  głowy  „po  trzy kropelki mądrej oliwy z butelki”.  Skrzaty natomiast chcąc sprawdzić, czy kandydaci na uczniów są „gotowi wejść  w  progi  naszej  szkoły  i  zgłębiać  tajniki  wiedzy”,  stawiały  im  coraz  trudniejsze  zadania. Dzieci nie poddały się podstępnym pytaniom. Wzorowo zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Śpiewając i deklamując, wykazały się wiedzą o ojczyźnie, o patronie szkoły, o tym, jak być dobrym uczniem.

   Publiczność  nagrodziła  dzielnych  pierwszaków  gromkimi  brawami.  Swoją  postawą  udowodnili,  że  są  gotowi  do  złożenia  uroczystego  ślubowania  na  sztandar  szkoły.  To  najważniejsza  część uroczystości, na którą wszyscy z powagą oczekiwali.

   Podczas ceremonii, ślubowali dbać o honor i dobre imię naszej szkoły, rzetelnie wypełniać obowiązki wzorowego ucznia, kochać swoją ojczyznę, szanować drugiego człowieka oraz cieszyć się pięknem przyrody. Po złożeniu ślubowania, dyrektor  szkoły dokonał symbolicznego aktu pasowania. „Pasuję Cię na ucznia” – mówił, dotykając ramion pierwszaków wielkim, kolorowym  ołówkiem.

   Miłym akcentem, kończącym tę uroczystość, było wręczenie dzieciom pamiątkowych upominków ufundowanych przez Radę Rodziców oraz słodki poczęstunek, który czekał na nich w klasie.

    To  ważne wydarzenie związane ze szkołą, na pewno pozostanie na długo w pamięci pierwszoklasistów…

Rodzicom gratuluję  wspaniałych pociech,
a pierwszakom życzę wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Życzę Wam także, by zdobywanie wiedzy było cudowną przygodą,
pełną ciekawych doświadczeń w odkrywaniu świata i rozwijaniu własnych talentów.
Niech każdy dzień w naszej szkole będzie dla Was miejscem radości!

                                                                                                                            Wych. klasy I: Teresa  Nowak