Zapasy na zimę

Gotujemy dziś zapasy,
na zimowe długie czasy.
Już w piwnicy są ziemniaki i kapusta i buraki.
Już w spiżarce sześć słoików
słodkich jabłek też bez liku.”

   Przedszkolaki w pierwszym  tygodniu października rozmawiały o tym, jak ludzie przygotowują się do zimy, co to znaczy robić zapasy oraz o tym jakie przetwory można robić z warzyw, a jakie z owoców. Poznaliśmy pojęcia: spiżarnia, zapasy, pasteryzacja.
Po części teoretycznej  dzieci zamieniły się w prawdziwych kucharzy. Pamiętając o zasadach higieny podczas sporządzania posiłków, najpierw umyły ręce, by zaraz potem zabrać się za wykonanie jesiennych przetworów. Maluszki  zrobiły  pyszne  kompoty  ze  śliwek  i  gruszek,  natomiast starszaki w słoikach zamknęły „zdrowie” ukryte w  warzywach.   
Jesienne przetwory zajęły zaszczytne miejsce w przedszkolnej spiżarni, czekając  na degustację zimową porą.