Witaj maj, trzeci maj!

3 maja obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja, dlatego uczniowie klasy 5 przygotowali akademię z tej okazji. W krótkich scenkach przypomnieli, w jakich okolicznościach uchwalono dokument oraz jakie nastroje panowały wtedy w społeczeństwie. Zwrócili uwagę, że nie wszyscy byli zwolennikami zmian, zwłaszcza niektórzy przedstawiciele szlachty patrzyli na nie niechętnym okiem, nie chcąc rezygnować z przysługujących im przywilejów. Uczniowie postarali się, by do XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej przenieść także kostiumami, więc widzowie mogli podziwiać szlacheckie żupany, kontusze i czapki obszyte futrem i ozdobione bażancimi piórami.

Oprac. E. Matus