Tydzień Ziemi

Dzień  Ziemi  obchodzony  jest  w  naszej  szkole  od  wielu  lat. W  tym  roku  postanowiliśmy  poświęcić cały tydzień na różne działania na rzecz naszej planety. Najważniejszym celem przeprowadzonych akcji było ukształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody, uświadomienie sposobów wykorzystania surowców wtórnych, jak również uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego występujących w miejscu zamieszkania.

Przypomnijmy sobie jak wyglądały poszczególne dni i związane z nimi akcje:

1 dzień

21  kwietnia  w  holu  przy  wejściu  do  szkoły  rozpoczęła  się  wystawa  książek  i  czasopism  przyrodniczych.  Zainteresowani  mogli  wypożyczyć  książki  z  różnych  kategorii; dotyczące roślin i zwierząt, książki turystyczne, związane z tematyką kosmosu, mapy, atlasy, czasopisma.  Książki zostały przyniesione przez chętnych uczniów, którzy w ten sposób mieli możliwość podzielenia się swoimi bogatymi zasobami z kolegami i koleżankami ze szkoły.  Nad porządkiem w tym miejscu czuwali uczniowie kl. VIII. Wystawa trwała przez cały tydzień.

2 dzień

22 kwietnia odbył się konkurs ph. Pokaz mody ekologicznej. Uczniowie wykorzystując materiały odpadowe: reklamówki, gazety, folię bąbelkową, zakrętki, worki na śmieci, kartony, butelki itp., stworzyli przepiękne stroje i zaprezentowali je na wybiegu. Mogliśmy podziwiać m.in. strój spidermana, kartonowego rycerza, suknie balowe, czy stroje codzienne. Z uwagi na ogrom pracy włożonej we wszystkie stylizacje oraz wspaniałą prezencję na scenie, jury oceniające występ miało ogromne trudności w wyłonieniu zwycięzców. Ostatecznie zdecydowano, że pierwsze miejsca zostaną przyznane dziesięciu osobom: Lena Wąs (kl. 1), Patrycja Pirecka (kl. 1), Emilia Tekiela (kl. 2), Zofia Kopacz (kl. 2), Aleksandra Cieśla (kl. 2), Szymon Klimek (kl. 3), Zuzanna Wojtas (kl. 4), Kacper Sowa (kl. 4), Zuzanna Sowa (kl. 5), Julia Wach (kl. 5).

Pozostałym osobom przyznano wyróżnienia: Patrycja Merecik (kl. 1), Kamila Prysak (kl. 2), Szymon Pater (kl. 2), Jakub Ząbkowski (kl. 2), Franciszek Hałat (kl. 2), Lena Kałuża (kl. 4), Gabriela Rzepa (kl. 5), Małgorzata Serafin (kl. 7), uczniowie kl. VI.

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za włożoną pracę i kreatywne pomysły.

3 dzień

25 kwietnia odbył się konkurs wiedzy o naszej planecie pt. Jeden z dziesięciu. Rozrywki były bardzo podobne do tych odbywających się w popularnym teleturnieju o tej samej nazwie,  emitowanym przez Telewizję Polską. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I- VIII, konkurując ze sobą w dwuosobowych zespołach. Po dwóch niezwykle emocjonujących  rundach, zostały wyłonione zwycięskie drużyny:

I miejsce: kl. VIII (Julia Okaz i Julia Wiśniowska)

II miejsce: kl. I (Lena Wąs, Hubert Sowa)

III miejsce: kl. III (Anna Górak, Hubert Okaz)

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i mocnych nerwów 😊

4 dzień

26 kwietnia jury rozpoczęło ocenę prac przygotowanych na międzyklasowy konkurs plastyczny, którego tematem było hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi „Zainwestuj w Naszą Planetę”. Konkurs dotyczył uczniów klas IV- VIII, a ich zadaniem było przygotowanie plakatów odnoszących się do wspomnianego hasła. Po podliczeniu punktów przyznanych przez jury w składzie: p. Waligóra, p. Cieśla, p. Pabian – Gemza, p. Cichostępska, p. Talarek oraz p. Czyżycka, wyłoniono zwycięzców:

I miejsce: kl. VII (110 punktów)

II miejsce: kl. VI oraz kl. VIII (109 punktów)

III miejsce: kl. IV (105 punktów)

Różnice w punktacji były naprawdę niewielkie, a wszystkie plakaty ze względu na włożoną pracę i pomysłowość, zasługują na uznanie 😊

5 dzień

27 kwietnia, a zatem ostatniego dnia Tygodnia Ziemi, odbył się pochód ekologiczny z transparentami nawołującymi mieszkańców miejscowości do dbania o najbliższe środowisko. W marszu wzięli uczniowie klasy I, II oraz IV, którzy niezwykle zaangażowali się w akcję. Uczniowie przeszli główną ulicą w Lewniowej wykrzykując hasła: „Szanuj zieleń!”, „Dbaj o środowisko! ”, „Strajkujemy – czystej ziemi chcemy! ”

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w "Obchodach Tygodnia Ziemi". Brali czynny udział we wszystkich zajęciach zorganizowanych na tę okoliczność. Wykazali się ogromną wiedzą i zainteresowaniem ekologią oraz problemami środowiska, w którym żyjemy. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na świadome działania związane z ochroną przyrody, gdyż każdy nawet najmniejszy mieszkaniec Ziemi może jej pomóc np. poprzez segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, czy prądu. To m.in. od uczniów naszej szkoły zależy jak będzie wyglądała planeta za kilkadziesiąt lat. Pamiętajmy, że " PLANETY NIE ODZIEDZICZYLIŚMY PO NASZYCH PRZODKACH, LECZ POŻYCZYLIŚMY JĄ NA CHWILĘ OD NASZYCH DZIECI ".

Opracowała: Paulina Szewczyk