W poszukiwaniu właściwej drogi

Uczniowie klasy ósmej stoją w tym roku przed pierwszym tak ważnym życiowym wyborem, który będzie miał wpływ na ich przyszłość - wyborem szkoły średniej. Aby go ułatwić,16 marca razem z naszą wychowawczynią - p. Pauliną Szewczyk oraz nauczycielką doradztwa zawodowego - p. Eweliną Matus udaliśmy się na Powiatowe Targi Edukacyjne pod hasłem „Polub swoją przyszłość”, które odbyły się w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku.

Na miejsce przybyliśmy rankiem o godzinie 9:00, mimo wczesnej mżawki, pełni entuzjazmu i gotowi na sporą dawkę wiedzy. Targi miały miejsce w ogromnej hali zapełnionej stanowiskami szkół z całego powiatu i pełnej ludzi. Wydarzenie otworzył pan Andrzej Potępa, starosta brzeski. Oprócz liceów, techników i szkół branżowych, pojawili się również przedstawiciele brzeskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie, Powiatowego Urzędu Pracy i Starostwa Powiatowego w Brzesku. W związku z otwarciem klasy sportowej w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, swoje stoisko zajął również Okocimski Klub Sportowy Brzesko. Wszyscy byli bardzo pomocni, chętnie odpowiadali na nasze pytania i pomagali niezdecydowanym w wyborze szkoły czy kierunku. Na uczniów czekały też atrakcje przygotowane przez ZSTIB, takie jak szansa na zagranie przy stanowisku e-sportu czy możliwość wydrukowania banknotu z własnym zdjęciem wykonanym przez uczniów technikum.

Następnie pod opieką dwóch uczennic technikum poznaliśmy wnętrze szkoły. Zobaczyliśmy pracownie w których uczniowie zdobywają wiedzę i rozwijają swoje umiejętności praktyczne. W każdej z nich mogliśmy porozmawiać z nauczycielami przedmiotów zawodowych i zadać im pytania, wszyscy byli bardzo pomocni i klarownie opowiedzieli nam o swoich kierunkach. Sale bez wyjątku, były profesjonalnie wyposażone i przygotowane do nauki. Po zapoznaniu się z nimi wróciliśmy na chwilę do hali, gdzie mogliśmy jeszcze przez chwilę rozejrzeć się po stanowiskach. Wkrótce potem odjechaliśmy i po godzinie 12:00 dotarliśmy z powrotem do naszej szkoły.

Targi były dla każdego z nas świetną okazją do poszerzenia wiedzy o szkołach średnich w powiecie. Dowiedzieliśmy się wiele, znaleźliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania i poznaliśmy szczerą, w większości, opinię uczniów. Oprowadzenie po ZSTiB było świetną okazją do zobaczenia, jak naprawdę wygląda nauka w tej placówce. Myślę, że wielu z nas wyjazd ten ułatwi wybór szkoły, niezdecydowanym pomoże wybrać, a zdecydowanych utwierdzi w słuszności swojego wyboru. Serdecznie dziękujemy organizatorom tego wydarzenia za możliwość wzięcia w nim udziału, a nauczycielom i uczniom za miłą atmosferę i rzetelną pomoc.

Mateusz Myszka