Polub swoją przyszłość

Po  dwuletniej  przerwie  spowodowanej  wybuchem  pandemii  Covid-19,  16 marca,  w  Zespole  Szkół  Branżowych i Technicznych w Brzesku odbyły się Powiatowe Targi Edukacyjne, którym przyświecało motto „Polub swoją przyszłość”.  Na  hali  sportowej  zaprezentowało  się wiele szkół z powiatu brzeskiego. Wraz z moimi kolegami i koleżankami wzięłam udział w tym wydarzeniu.

Kiedy znaleźliśmy się na miejscu, już na pierwszy rzut oka ukazało nam się kilka autokarów z uczniami innych szkół. Zostaliśmy pokierowani na główną halę sportową, na której od razu można było zobaczyć wiele stanowisk różnych szkół oraz scenę. Około godziny 9 zostaliśmy uroczyście powitani przez starostę brzeskiego pana Andrzeja Potępę. Po około 10-minutowym przedstawieniu najważniejszych stanowisk, ruszyliśmy do zwiedzania. Na każdym stanowisku mogliśmy dowiedzieć się wielu informacji na temat poszczególnych kierunków kształcenia. Zostaliśmy naprawdę bardzo miło przyjęci. Na hali znajdowało się wielu uczniów wydelegowanych przez dane szkoły, rozdawali oni ulotki i w skrócie opowiadali, co dzięki ukończeniu danego technikum bądź liceum możemy osiągnąć. Następnie uczennice technikum oprowadziły nas po szkole i zapoznały z budynkiem, w którym znajdowały się sale lekcyjne oraz pomieszczenia do nauki praktycznej. Na samym początku odwiedziliśmy dział budowlany, elektryczny, mechaniczny następnie kolejne specjalne sale, w których odbywały się praktyki np. z hotelarstwa. Po dłuższym czasie przenieśliśmy się do części szkoły, w której pokazano nam nowe sale z bardzo dobrym wyposażeniem. Największe  wrażenie  na  nas  wszystkich  zrobiła  sala  do  geografii.  Ogromne  mapy  i kosmos na ścianach zostały w naszej pamięci.

Było to dla nas niesamowite doświadczenie, jestem pewna, że dużej liczbie osób pomogło to bardziej przekonać się do niektórych kierunków. Uważam, że każdy ósmoklasista powinien coś takiego przeżyć. Jest to bardzo pomocne w nakierowaniu nas do liceum, technikum bądź szkoły branżowej oraz zawodów, z którymi chcemy wiązać przyszłość. Gdy wybierzemy kierunek, który sprawia nam przyjemność, nie będziemy odczuwać przymusu chodzenia do szkoły, będzie nam to sprawiać przyjemność.

Claudia Sacha