JASEŁKA

„W świąteczne dni magiczna jest miłości moc,
dzielmy ją wśród nas;
Gdy dzielimy ją wśród ludzi wokół nas;
najlepsze prezenty ukryte są w sercach;
W cudowną noc zatrzymaj się
i w siebie patrz, znajdziesz w sobie dar;
Największy dar ukryty w sercu masz”.

Święta  Bożego  Narodzenia  to  wyjątkowy,  magiczny  i  szczególny  czas,  pełen  radości,  refleksji  oraz nadziei. W środę  22 grudnia, od samego rana było słychać głośne podśpiewanie kolęd i radosne śmiechy dzieci, dzięki panującej atmosferze w naszym przedszkolu.
   Dzień rozpoczęliśmy od inscenizacji  bożonarodzeniowej. Przedszkolaki na moment przestały być zwykłymi dziećmi i zmieniły się w Świętą Rodzinę, anioły, pasterzy, gospodarzy oraz królów. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach wyglądali doskonale. Z dużym zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów było wyjątkowe. Wszystko to sprawiło, że w przedszkolu zapanował uroczysty i nastrojowy klimat.
      Po występach  wszyscy wodświętnych strojach zgromadzili się przy nakrytych  stołach, wychowawczynie złożyły dzieciom najlepsze bożonarodzeniowe życzenia i każdy zasiadł do świątecznego poczęstunku.
       Kultywowanie takich tradycji jest dla dzieci szczególnie ważne. Kiedyś one zastąpią nas – dorosłych
w przekazywaniu tej tradycji, do której jesteśmy bardzo przywiązani i co stanowi dla nas niezaprzeczalną wartość. Takie podniosłe chwile nie tylko  utrwalają  dzieciom  znajomość zwyczajów  świątecznych,  lecz  również  wzmacniają  serdeczne  relacje  między nimi. W świadomości naszych dziadków Wigilia była świętem radości, pojednania i życzliwości.