„Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek”

Jak obchodziliśmy Święto Niepodległości w 2021 roku?

     12 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Cała  społeczność  szkolna  zgromadziła  się  w  hali  sportowej, aby  oddać  hołd  przodkom,  którzy ofiarnie walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. W akademii wzięli udział również najmłodsi – czyli przedszkolaki. W tym dniu swoim strojem w barwach narodowych starali się pokazać, że zasługują na miano małych patriotów.
     Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy ósmej zaprosili zgromadzonych na wspólnym apelu do przypomnienia  sobie  najważniejszych  wydarzeń  i  postaci  związanych  z  drogą Polaków do wolności. Uczynili to w nietuzinkowy sposób – nagrali filmik, który był podsumowaniem ankiety „ROK 1918 – OJCOWIE POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI”.  Połączyli to z żywym słowem, by ukazać młodszym rocznikom, jak Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość i powróciła na mapy Europy. Taki pomysł na uczczenie Święta Niepodległości zrodził się wśród najstarszych uczniów pod wpływem inspiracji nauczyciela historii.
     Kolejnym  punktem  obchodów  Święta  Niepodległości  było  wspólne  śpiewanie  pieśni  i  piosenek  żołnierskich i legionowych. Rozbrzmiały takie utwory jak: „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „Białe róże”, „Jak to na wojence ładnie”, „Pierwsza Brygada”, „Pierwsza Kadrowa”’ „Przybyli ułani”, „Ułani, ułani”. Uczniowie przy tej okazji poznali, krótką historię związaną z powstaniem tych utworów.
    Cieszy fakt, że dzieci i młodzież tak chętnie angażują się w obchody Święta Niepodległości. Mam nadzieję, że zawsze będą pamiętać słowa Świętego Jana Pawła II,  który mówił, że „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo. Wolność została nam dana, ale i zadana”. 

                                                                                                                                           Oprac. Marta Adamczyk