Wycieczka do Zakopanego

    W środę 12 października pomimo chłodu i zapowiadającego się deszczu, uczniowie z klas: VI, VII i VIII wyruszyli na wycieczkę do Zakopanego. Wyjazd miał miejsce o 7:00 spod budynku szkoły.
   Po trzech godzinach drogi uczestnicy dotarli na miejsce. Pierwszym punktem programu było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które powstało jako  votum wdzięczności za cud ocalenia życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r. Uczniowie udali się również do zlokalizowanego w tzw. Parku Fatimskim, ołtarza papieskiego, przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997 roku. Kolejnym miejscem, które znalazło się w programie, był  położony niedaleko dolnych Krupówek przy ulicy Kościeliskiej, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, zwany też Starym Cmentarzem. Jest to najstarsza zakopiańska  nekropolia,  gdzie  przy  usypanych  z  ziemi  mogiłach  stoją  drewniane  krzyże  i  kapliczki. Następnie uczestnicy  odbyli  spacer  wzdłuż  Krupówek - najsłynniejszego  deptaku  w  Polsce  i  reprezentacyjnej  ulicy w Zakopanem. Dzięki przechadzce dotarli do kolei linowo – terenowej, którą wyjechali na Gubałówkę, by podziwiać nieco przykrytą chmurami, panoramę Tatr. Po zjeździe kolejką miał miejsce długo wyczekiwany ciepły posiłek w restauracji o ciekawej nazwie „Chatka Puchatka” zlokalizowanej na Krupówkach. Po obiedzie przewodnik zaprowadził grupę pod najsłynniejszą polską skocznię narciarską - Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza. Przedstawił tam mnóstwo ciekawych informacji dotyczących historii tego obiektu.  
   Każdy punkt wycieczki był niezwykle ciekawie przedstawiony przez przewodnika, który był obecny przez cały czas trwania wyjazdu.
   Wycieczka zakończyła się ok. 18:30. Uczestnicy pełni wiedzy i nowych wrażeń wyrazili zadowolenie z wyjazdu.

Oprac. Paulina Szewczyk