„Od ziarenka do bochenka” – pieczemy chleb

   Pieczenie chleba w dawnych czasach było bardzo trudnym zadaniem. Bochen chleba miał specjalne miejsce na stole, przykrywano go białą serwetą i otaczano szczególnym szacunkiem.
   Celem zajęć, które odbyły się 12  października  było zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba oraz uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi.
   Dzieci na podstawie filmu poznały urządzenia konieczne do produkcji pieczywa oraz cały proces jego produkcji. Po części teoretycznej zabraliśmy się do części praktycznej. Dzieci umyły starannie raczki i przygotowały niezbędne składniki oczywiście zgodnie z przepisem. Wspólnymi siłami  upiekliśmy okazały bochen, którego zapach roznosił się po całym przedszkolu.  
  Nazajutrz dzieci z obu grup po wcześniejszym instruktażu zabrały się do przygotowania serków smakowych. Zaopatrzone w potrzebne składniki i narzędzia ochoczo przystąpiły do pracy. Po krótkiej chwili w salach przedszkolnych unosił się zapach pysznego twarożku, pachnącego  szczypiorku i innych smakowitych dodatków.
  Po intensywnej pracy przyszedł czas na degustację. Dzieci zajadały się pysznymi smakołykami aż miło było patrzeć.
  Kształtowanie u dzieci nawyków żywieniowych jest bardzo istotnym elementem edukacji przedszkolnej. Organizując tego typu zajęcia uczymy i zachęcamy dzieci do próbowania nowych i ciekawych smaków, tym samym pokazujemy, że zdrowe znaczy smaczne.

                                                                                                      Oprac. Iwona Radecka