"Mój dom – nasza miejscowość."

„Wiele wiosek, wiele miast rozrzuconych w Polsce jest.
Takich małych, takich wielkich bardzo pięknych miejsc.
Czy mieszkanie masz w Warszawie, czy też domem twoim wioska,
wszyscy dobrze o tym wiedzą, że to właśnie nasza Polska.
Każde dziecko bardzo kocha zamieszkania swego miejsce:
domy, sklepy, parki, szkoły i ulice – te najmniejsze.
Marzę, aby kraj swój poznać od Bałtyku aż do Tatr,
a gdy zwiedzę Polskę całą, to do domu wrócę szybciej niż wiatr.”

R. Salach

   Dla małego dziecka Ojczyzna to  wieś lub miasto, w którym mieszka z rodziną i sąsiadami. Tam wszystko jest znajome, bliskie, bezpieczne i przyjazne. Patriotyzm lokalny to przywiązanie i miłość do tzw. małej ojczyzny, czyli miejsca, w którym się urodziliśmy. Aby rozbudzić iskierkę miłości do swej “małej ojczyzny” dzieci z grupy Motylki i Biedronki w trakcie spacerów poznawały bliżej swoją miejscowość- Lewniową. Podczas wycieczek krajoznawczych przedszkolaki poznały wiele ciekawych budowli, pomników, obiektów kultu religijnego oraz innych ważnych dla społeczności lewniowskiej miejsc.

Kaplica p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej znajdująca się  przy drodze bocznej - zwanej przez mieszkańców Lewniowej  „Dolnym  Gościńcem”. Została   ona  wzniesiona  w  latach  60-tych  XIX  wieku  jako  kaplica dworska z fundacji Mieczysława Skarżyńskiego. Odbywały się w niej niedzielne msze święte, nabożeństwa majowe i różańcowe.

Nowy kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski i św. Maksymiliana Kolbe. W roku 1978 ks. biskup Jerzy Ablewicz dokonał poświecenia kamienia węgielnego pod przyszły kościół, którego budowa przypadła na lata 1978- 1980.

Przydrożna kapliczka.
Pielęgnowanie tradycji narodowych wiąże się także z zainteresowaniem młodego pokolenia pomnikami bohaterów narodowych, miejscami pamięci narodowej, pamiątkami historycznymi znajdującymi się
w najbliższym środowisku.

Budynek pełniący funkcje szkoły od roku 1938  do roku 2004.

Nowa szkoła, oddaną do użytku 16 października 2004 roku.

 Remiza strażacka.  Ochotnicza Straż Pożarna w Lewniowej została założona w 1933 roku.

     4 maja  bieżącego  roku  dzieci  miały  możliwość  zaznajomić  się  z  historią  i  tradycjami  Lewniowej
w kontakcie z bezpośrednio wysłuchanymi wspomnieniami mieszkanki wsi – Pani Bogumiły Sachy – autorki albumu o miejscowości Lewniowa. Nasz sympatyczny gość opowiadał o dawnym budownictwie, zajęciach ludności, pracy w  gospodarstwie rolnym oraz nauce, pokazując przy tym fotografie z  minionych czasów. Przedszkolaki wysłuchały też wiersza o Lewniowej autorstwa Pani Bogumiły.

W trakcie zajęć  przedszkolaki poznają symbole narodowe takie jak:  godło Polski, barwy państwowe, hymn narodowy oraz herb gminy Gnojnik. 

   Do miana patrioty dorasta się przez całe lata, ale w kształtowaniu postaw patriotycznych ogromną rolę spełniają przeżycia i doświadczenia z okresu dzieciństwa. Wykorzystując naturalną dziecięcą ciekawość
i gotowość do poznawania należy formować  wrażliwą naturę dziecka tak, by kiedyś słowo „Polak” i „Ojczyzna” wypowiadały z dumą.

                                                                                            Opracowała: Ewelina Kornaś