Zajęcia udzielania pierwszej pomocy

W ostatni tydzień listopada w ramach realizacji tematyki kompleksowej o zdrowiu  i bezpieczeństwu,  nasze przedszkole odwiedził ratownik medyczny, który niezwykle prosto i w sposób praktyczny zapoznał dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Opowiedział przedszkolakom, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.
   Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, oparzenia, utraty przytomności, zatrucia, złamania czy krwotoku.
   Miały okazję samodzielnie opatrzyć "rany" i "skaleczenia". Dowiedziały się, jaka jest bezpieczna pozycja poszkodowanego. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły „fantomy”, na których uczyły się podstaw reanimacji.
    Spotkanie  miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw prozdrowotnych oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.
     Bardzo ważne jest oswajanie małych dzieci z tą tematyką, by eliminować u nich lęk.  Ponadto od najmłodszych lat będą one świadome swojej roli w ratowaniu czyjegoś życia   i zdrowia.
   Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny. Panu ratownikowi udało się tak zainteresować przedszkolaków, iż na ochotnika zgłaszały sie do trudnych "medycznych" zadań i z zapartym tchem słuchały tego, co mówi i pokazuje.

Bardzo gorąco dziękujemy  Panu Pawłowi Machałowi za tę niezwykłą i praktyczną lekcję udzielania pierwszej pomocy, która naszym dzieciom na długo pozostanie w pamięci i pomoże radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Opracowała: A. Stanuszek