„Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi.
Uczyć się, by świat poznawać, ślubujemy dziś…”

Dzień 15 października 2019 r. w naszej szkole to bardzo ważna data dla pierwszoklasistów. W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Lewniowej. Do tej wyjątkowej chwili w życiu każdego ucznia, dzieci przygotowywały się z wielkim zaangażowaniem przez dłuższy czas.
    Kiedy nadszedł ten długo wyczekiwany dzień, odświętnie ubrane, w pięknych niebieskich biretach, odważnie, ale
i z wielkim przejęciem stanęły przed dyrektorem szkoły, nauczycielami, swoimi rodzicami oraz przed starszymi koleżankami i kolegami.
   Pierwszaki, piosenką oraz pięknym ukłonem rozpoczęli program artystyczny, który przygotowali specjalnie na tę okazję. Śpiewając i recytując, wykazali się wiedzą o ojczyźnie, o patronie szkoły, o tym, jak być dobrym uczniem. Nie obyło się jednak bez prób, które miały na celu sprawdzić, czy są „gotowi wejść w progi naszej szkoły i zagłębiać się w tajniki wiedzy”. Były to zmagania ruchowe,  mycie do czysta, czyli usuwanie z twarzy znudzenia i lenistwa, czesanie kosmatych fryzur oraz wypicie eliksiru uśmiechu, czyli soku z cytryny. O przeprowadzenie tych prób zadbało troje wesołych skrzatów.
   Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Swoją postawą udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.
   Po złożeniu ślubowania, dyrektor  szkoły dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówił, dotykając ramion dzieci ołówkiem, jak czarodziejską różdżką…
  Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie  przez rodziców pamiątkowych upominków. Po uroczystości dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek.

Rodzicom gratuluję  wspaniałych pociech, a pierwszakom życzę,
by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką
oraz radosnych chwil w towarzystwie koleżanek i kolegów.

Wych. klasy I: Teresa  Nowak