Spotkanie z ratownikiem medycznym

30 listopada 2018r. naszą szkołę odwiedził Pan Paweł Machał – ratownik medyczny. Na spotkaniu Pan ratownik udzielał instruktażu oraz zademonstrował jak należy postępować podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Wyjaśnił zasady postępowania na miejscu wypadku drogowego, jakie czynności i w jakiej kolejności należy podejmować, ratując rannych. Pan Paweł uświadomił uczniom na czym polega jego praca. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomił uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe .

Ratownik pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Paweł wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom,  jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność oraz na podstawie jakich objawów ustalić, że u osoby poszkodowanej ustały czynności życiowe.

Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach, wykonując podstawowe czynności ratownicze, pod fachowym okiem ratownika medycznego, chętnie korzystając z jego wskazówek.

Niezwykłość   tych   ważnych   warsztatów   polegała  na  tym,  że  uwrażliwiła  dzieci  na  potrzebę   reagowania  w sytuacjach zagrożenia życia i doskonaliła umiejętności oraz utrwaliła wiedzę, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.

Oprac. Anna Pabian