100-lecie Niepodległej w Lewniowej

Obecny  rok  jest  dla  nas,  Polaków  wyjątkowy.  Sto  lat  temu,  po  123  latach  nieobecności  na  mapach  Europy odzyskaliśmy niepodległość, staliśmy się wolnym, niezależnym krajem. Nie dziwi zatem fakt, że rok 2018 obfituje w różne działania upamiętniające tę rocznicę. Również my,  społeczność Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lewniowej postanowiliśmy się w nie włączyć. Zaczęliśmy już w październiku, wywieszając baner przypominający o  wielkim  wydarzeniu  oraz  ozdabiając  okna  szkoły  motywem  kwiatowym  w  biało - czerwonych  barwach. 9 listopada o godz. 11.11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu, dołączając tym samym do akcji „Rekord dla Niepodległej” i kilku tysięcy placówek oświatowych w kraju i poza jego granicami, w których rozbrzmiewały słowa „Mazurka Dąbrowskiego”. Najważniejsza część obchodów miała miejsce w niedzielę, 11 listopada. O godzinie 15.00 w kościele parafialnym odprawiona została  msza św. w intencji Ojczyzny. Wzięła w niej udział społeczność naszej szkoły, rodzice oraz zastęp OSP wraz z pocztem sztandarowym. Następnie udaliśmy się na halę gimnastyczną, by uczestniczyć  w  lekcji  historii  pt.  „Pisk  Orła  Białego”  przypominającej  tragiczne  losy  tych,  którym  przyszło  żyć  w Ojczyźnie bez ziemi, na barkach których spoczywała odpowiedzialność za utrzymanie pamięci o walczących, o tożsamości narodowej.  Po tej nietypowej lekcji przyszła pora na wspólne śpiewanie. Pod kierunkiem szkolnego chóru śpiewaliśmy pieśni i piosenki  towarzyszące Polakom przez lata walki o niepodległość. Było refleksyjnie, ale także głośno i radośnie, w myśl powiedzenia, że „śpiewać każdy może”. Ostatnim punktem wspólnych obchodów był poczęstunek, na który zaprosiła niezawodna Rada Rodziców.

Uroczystość 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowana w naszej szkole pokazała,  że było to wydarzenie ważne dla małych i dużych, dla dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych, że mimo upływu wieku pamiętamy, że niepodległość jest bezcenną wartością. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania,
a także tym, którzy swą obecnością na uroczystości zaznaczyli, że Ojczyzna jest dla nich ważna.

Oprac. E. Matus

100 - lecie Odzyskania Niepodległości - GALERIA ZDJĘĆ