Film nie tylko się ogląda - wycieczka do Krakowa

Dnia 13. listopada uczniowie kl. I - III byli na wycieczce w krakowskim Multikinie. Celem było m.in. obejrzenie filmu pt. „Balerina”.  Jednak projekcję poprzedziła nie mniej atrakcyjna multimedialna lekcja. Jej temat brzmiał: Skąd są dźwięki do piosenki? O muzyce w filmach dla dzieci. Prowadzący lekcję aktor wprowadził młodą widownię w świat kina z dawnych lat, opowiadając, jak wyglądały filmy na początku istnienia kina i jak ważną rolę odgrywa w filmie muzyka. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się, kto to jest taper i czym się zajmuje.  Poznały też instrumenty i zwyczaje muzyczne z różnych zakątków świata. Miały możliwość zobaczyć jak nagrywa się muzykę do filmu oraz czym jest muzyka ilustracyjna. Próbowały również swoich sił w znanej z list przebojów piosence lub nucąc melodię z bajki dla dzieci. Po lekcji interaktywnej skonfrontowały wiedzę z praktyką podczas oglądania seansu filmowego.

Nieoczekiwanym punktem programu stała się wizyta na Krakowskim Rynku, gdzie w samo południe dzieci mogły wysłuchać hejnału z wieży Bazyliki Mariackiej. W jej wnętrzu z zainteresowaniem podziwiały ołtarz Wita Stwosza
i inne zabytki sztuki sakralnej. Uczniowie zwiedzili ponadto Sukiennice, a na koniec zakupili sobie i najbliższym liczne drobiazgi na straganach z pamiątkami.

W drodze powrotnej do Lewniowej kierowca autokaru zatrzymał pojazd, by nie tylko umożliwić dzieciakom skorzystanie z toalety, ale pozwolił na konsumpcję ostatnich zapasów: kanapek, ciasteczek itp. Kto uporał się z tym szybciej, miał jeszcze sporo czasu na zabawę na powietrzu.

Dzięki sprawnej jeździe autostradą wszyscy szybko i planowo dotarli na miejsce pełni wrażeń.

Oprac. Teresa Waligóra