Zawody naszych Mam

Kto sukienkę uszył Hani?
Kto przerobił ten kaftanik?
A kto płaszczyk  zreperował?
Wiemy, wiemy – to krawcowa.

Przygotowując się do obchodów Dnia Matki, dzieci nie tylko wykonywały upominki ćwiczyły tańce, wierszyki, ale też poznawały zawody i codzienne zajęcia swoich Mam.

Realizując temat kompleksowy „Poznajemy różne zawody” zaprosiliśmy do naszego przedszkola mamę Lenki, która jest krawcową. Pani Kinga już po raz drugi gościła u nas, by zapoznać dzieci z tajnikami tego zawodu. Tym razem pokazała kolejne etapy szycia spódniczek potrzebnych właśnie do tańca na Dzień Matki. Tak więc najpierw trzeba było metrem krawieckim zmierzyć długość i talię każdej dziewczynki. Potem wykroić w materiale odpowiednie kawałki i z nich uszyć przy pomocy maszyny spódniczki.

Pani krawcowa pokazała narzędzia swojej pracy i potrzebne przybory. Dzieci obserwując warsztat pracy
i czynności wykonywane przez krawcową poszerzyły zakres słownictwa o nowe wyrazy: naparstek, szpulka, igły, szpilki, nożyce krawieckie itp.).Następnie wszystkie przedszkolaki dostały trudne zadania do wykonania. Maluchy wybierały spośród wielu obrazków, te na których widniały rysunki przyborów potrzebnych krawcowej do pracy. Starszaki zaś pod czujnym okiem naszego Gościa nauczyły się trudnej sztuki przyszywania guzików. Niecodzienne zajęcia połączone z bezpośrednią obserwacją i działaniem z pewnością zostaną na  długo w pamięci dzieci.

Oprac. A. Stanuszek