SPOTKANIE Z PRZYJACIELEM POETY

„Całe nasze życie uplecione jest ze spotkań”

ks. J. Twardowski

Jestem pewien, że każde miejsce i każdy człowiek mają swojego opiekuna” - mówił ksiądz Jan Twardowski, kandydat na Patrona, wybrany przez uczniów, rodziców i nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lewniowej. Chcemy zrealizować tę myśl, dlatego już od dłuższego czasu przygotowujemy się do uroczystości nadania szkole Jego imienia, organizując różnorodne konkursy: recytatorskie, plastyczne, wiedzy o życiu i twórczości księdza, wystawki tematyczne, przeprowadzając lekcje i spotkania z rodzicami, gromadząc bibliografię. A nawet spora grupa uczniów miała okazję odwiedzić miejsca związane z poetą, uczestnicząc w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej w ramach projektu „Moja Ojczyzna tam, gdzie moja szkoła” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tym razem przydarzyła nam się jeszcze jedna możliwość pogłębienia wiedzy i poznania sylwetki ks. Jana Twardowskiego, bowiem 27 października mieliśmy zaszczyt gościć historyka literatury,eseistę, długoletniego przyjaciela kapłana - poety, pana dr Waldemara Smaszcza. Z tej okazji przybyli także do naszej szkoły pan wójt Wojciech Rzepa z małżonką, rodzice oraz grupa uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Gnojnika. Audytorium było więc zróżnicowane wiekowo, ale wszak ksiądz Twardowski pisał i dla dorosłych i dla dzieci, o sprawach ważnych dla jednych i dla drugich. A ponadto gość potrafił wszystkich zebranych zainteresować swoją prelekcją. W sposób przystępny i ciekawy opowiadał o życiu i twórczości naszego przyszłego Patrona. Prezentował również piękne, niejednokrotnie unikalne zdjęcia księdza i miejsc z nim związanych.

Dzięki temu wydarzeniu, jak i wcześniejszym działaniom podejmowanym przez szkołę, przekonujemy się coraz bardziej o trafności wyboru naszego duchowego opiekuna. Ten wybitny twórca potrafił być jednocześnie osobą niezwykle skromną, pogodną i dobrą. Nigdy nie szukał sławy, zawsze podkreślał, że „jest księdzem, który od czasu do czasu pisuje wiersze”. Kochał Boga, ludzi i przyrodę. I taka jest jego poezja. Czytając ją chcesz być choć trochę lepszym, wrażliwszym na drugiego człowieka, na przyrodę, a tym samym na wielkość Stwórcy i Jego dzieł. Ksiądz Jan Twardowski to, jak napisał nam w pięknej dedykacji dr Smaszcz: „bodaj jedyny poeta, który może być Patronem na całe życie”.

Spotkanie z Przyjacielem Poety wiele nam dało, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które go umożliwiły, a zwłaszcza pani Marii Marek – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, pani Edycie Tobiasz – dyrektor Centrum Kultury i kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Gnojniku, a także panu wójtowi Wojciechowi Rzepie.

Opracowała M. Toboła

(zdjęcia wykonał Mateusz Nowakowski - ucz. kl. III)