Spotkania z literaturą...

21 października bieżącego roku odwiedził nas poeta i pisarz Andrzej Grabowski. Spotkanie odbyło się z inicjatywy pani Edyty Tobiasz - dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku.

Gość w barwny, interesujący sposób opowiadał o swojej twórczości, przeplatając wypowiedzi autorskimi wierszami dla dzieci. Mówił także o „piękniejszej stronie świata, która pojawia się przed nami w chwili, gdy otwieramy drzwi biblioteki i sięgamy po książkę”. On sam poznawał ten świat od najmłodszych lat, zachwycając się pisarstwem m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima a przede wszystkim Kornela Makuszyńskiego. Stąd z pewnością bierze się pogoda ducha i radość jaką przez cały czas Andrzej Grabowski dzielił się z nami. Poeta nie tylko głosi, ale i stosuje w swoim życiu i twórczości dewizę „Powiedz mi co przeczytałeś w dzieciństwie, a powiem ci jakim jesteś człowiekiem”

Ponieważ gość ceni sobie, jak mówił, wymianę doświadczeń, z pewnością dlatego zaproponował publiczności dialog, podczas którego wyczerpująco, cierpliwie i z poczuciem humoru odpowiadał na liczne i różnorodne pytania, a następnie wpisywał dedykacje i składał autografy długiej kolejce chętnych czytelników.

M.T

W poniedziałek 27 października mieliśmy zaszczyt gościć krytyka literackiego, długoletniego przyjaciela księdza Jana Twardowskiego, pana dr Waldemara Smaszcza. Z tej okazji przybyli dziś także do naszej szkoły pan Wójt Wojciech Rzepa z małżonką, rodzice oraz grupa uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej z Gnojnika. Audytorium było więc zróżnicowane wiekowo, ale wszak ksiądz Twardowski pisał i dla dorosłych i dla dzieci, o sprawach ważnych dla jednych i dla drugich. A ponadto gość potrafił wszystkich zebranych zainteresować swoją prelekcją. W sposób przystępny i ciekawy opowiadał o życiu i twórczości naszego przyszłego Patrona. Prezentował również piękne, niejednokrotnie unikalne zdjęcia księdza i miejsc z nim związanych.

Dzięki temu wydarzeniu, jak i wcześniejszym działaniom podejmowanym przez szkołę, przekonujemy się coraz bardziej o trafności wyboru naszego duchowego opiekuna. Ten wybitny twórca potrafił być jednocześnie osobą niezwykle skromną, pogodną i dobrą. Nigdy nie szukał sławy, zawsze podkreślał, że „jest księdzem, który od czasu do czasu pisuje wiersze”. Kochał Boga, ludzi i przyrodę. I taka jest jego poezja. Czytając ją chcesz być choć trochę lepszym, wrażliwszym na drugiego człowieka, na przyrodę, a tym samym na wielkość Stwórcy i Jego dzieł. Ksiądz Jan Twardowski to, jak napisał nam w pięknej dedykacji dr Smaszcz: „bodaj jedyny poeta, który może być Patronem na całe życie”.

To dzisiejsze spotkanie z Przyjacielem Poety wiele nam dało, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które go umożliwiły, a zwłaszcza pani Marii Marek – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brzesku, pani Edycie Tobiasz – dyrektor Centrum Kultury i kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Gnojniku, a także panu Wójtowi Wojciechowi Rzepie.

Opracowała M. Toboła