Wycieczka kl. IV – V do Ojcowskiego Parku Narodowego

WYCIECZKA KL. IV – V

DO OJCOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO

   7 czerwca 2017 roku 35 uczniów z kl. IV-V wzięło udział we wspaniałej, pouczającej, przyrodniczo – historycznej wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego.  Choć poranek był nieco deszczowy z radością wyruszyliśmy, by ujrzeć przepiękną Dolinę Prądnika. Zwiedzanie zaczęliśmy od Jaskini Nietoperzowej, która znajduje się w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Zwana była także Jerzmanowicką, Księżą lub Białą. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących nietoperzy. Jaskinia usytuowana jest w grupie skał górnej części Doliny Będkowskiej. Położona 447 m n.p.m. ma 306m długości. Jest jedną z największych jaskiń Jury Krakowskiej. Podczas ciekawego wykładu pana przewodnika dowiedzieliśmy się, że w poziomach archeologicznych jaskini odkryto kości i zęby zwierzęce, głównie niedźwiedzia (4000 kłów), jak też hieny jaskiniowej, lwa jaskiniowego, borsuka, mamuta, żubra pierwotnego, nosorożca włochatego, renifera, konia oraz drobnych gryzoni, ptaków i ryb.

   Kolejnym punktem naszej wycieczki była Grota Łokietka, w której według legendy na przełomie XIII i XIV w. ukrywał się przed królem czeskim Wacławem II  - Władysław Łokietek. Przyszły król Polski miał w niej ponoć przebywać ok. 6 tygodni. Odpoczywał na kamiennym łożu w ostatniej sali jaskini (Sypialni), a w niedużej wnęce - Kuchni przygotowywał sobie posiłki przynoszone mu przez włościan otwartym ku górze korytarzem wstępnym. Wejście do jaskini zasnute było podobno pajęczyną, która pokryta kroplami rannej rosy zmyliła ślad pogoni.

   Po zakosztowaniu uroków jaskiń Doliny Prądnika udaliśmy się szlakiem do skalnej Bramy Krakowskiej, której nazwa wywodzi się od tego, że dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.  Na głównym szlaku  Ojcowskiego Parku Narodowego na Jurze, ze skały bije źródełko zwane Źródełkiem Miłości. Zakochani nie mogą ominąć tego magicznego miejsca, bo według legendy, każda para, która wspólnie zakosztuje wody ze źródełka, zostanie cudownie połączona niegasnącą, wielką miłością! Nasi uczniowie również kosztowali tego specjału. Kto wie, co z tego wyniknie?!

   Po pochmurnym poranku, na niebie zagościło wspaniałe słońce, które zachęcało do dalszych wędrówek i zwiedzania. Udaliśmy się więc obejrzeć ruiny zamku w Ojcowie, którego gruntownej przebudowy dokonał przypuszczalnie król Kazimierz Wielki. Zamek był jednym z ważnych ogniw w łańcuchu obronnym i zabezpieczał Kraków przed Luksemburczykami. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka.

   Wielu ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się również podczas oglądania ekspozycji przyrodniczej w Muzeum OPN. Wielu informacji dostarczył nam film w technologii 3D dotyczący Doliny Prądnika. Zachwyciliśmy się rekonstrukcją jaskini, makietą Ojcowskiego Parku Narodowego oraz dioramą, pokazującą trzy charakterystyczne dla Parku środowiska wraz z wybranymi przedstawicielami roślin i zwierząt: buczynę karpacką, zbiorowiska naskalne oraz łąkę w dnie doliny wraz z płynącym potokiem. 

   Na koniec pełnego wrażeń dnia obejrzeliśmy kaplicę „Na wodzie”, zbudowaną z twardych wapieni skalistych Maczugę Herkulesa oraz Zamek na Pieskowej Skale stanowiący ważne ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. . Wiele przyrodniczych i historycznych informacji dowiedzieliśmy się od sympatycznego pana przewodnika, który opowiadał również interesujące legendy.

   Zmęczeni, głodni lecz bardzo zadowoleni wróciliśmy w stęsknione ramiona rodziców, którzy czekali już na szkolnym parkingu. Ciekawe gdzie pojedziemy za rok?

   Dziękuję wszystkim uczniom kl. IV i V za wspólnie spędzone chwile!

Organizator wycieczki – Marta Mikołajek