Dzień Babci i Dziadka

W kalendarzu imprez Zespołu Szkół i Przedszkola w Lewniowej honorowe miejsce zajmuje uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Do tego wydarzenia społeczność szkolna przygotowuje się na tyle wcześnie, aby ze wszystkim zdążyć na czas. Uczniowie rozdają zaproszenia wszystkim swoim babciom i dziadkom. Zadbano o to, aby nikt nie został pominięty, zatem na liście zaproszonych znaleźli się wszyscy lewniowscy seniorzy. Następnie postarano się o program artystyczny dedykowany tym wyjątkowym gościom. Kiedy więc w sobotni poranek sala gimnastyczna zaczęła wypełniać się po brzegi, wszystko było dopięte na ostatni guzik. Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili również przedstawiciele władzy lokalnej: wójt gminy Sławomir Paterek, radni gminy Danuta Sacha i Andrzej Zelek, sołtys wsi Lewniowa Artur Seniuk, radna powiatowa Ewa Cierniak-Lambert oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku Stanisław Lambert a także Bogumiła Sacha, która przybyła jako świetlicowa a zarazem babcia. Dyrektor Zespołu w ciepłych słowach powitał gości i zaprosił do wspólnego świętowania.

Ktoś kiedyś powiedział, że dziadkowie obsypują pyłem gwiazd życie swoich wnuków. Może właśnie dlatego 21 stycznia scena na sali w Lewniowej utonęła w srebrno-złotych gwiazdkach. Niespodzianką dla przybyłych były jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Młodzi artyści przybliżyli wydarzenia betlejemskie, którym towarzyszyły anielskie śpiewy. Kiedy scenę opanowali najmłodsi, widownia mogła podziwiać kaczy taniec Motylków i pląsy Biedronek z oddziału przedszkolnego. Chociaż trudno jest podziękować babci i dziadkowi za to że są, klasa II przygotowała słowno-muzyczny bukiecik, w którym wyraziła swoją wdzięczność i miłość. Uzdolniona muzycznie klasa III a zachwyciła pastorałką o bosym pastuszku. Zamiast uczniów klasy IIIb, na scenie pojawił się zespół cygański, który porwał wszystkich w rytm latynoskiej muzyki.  Krótkim profilaktycznym scenkom przygotowanym przez uczniów gimnazjum towarzyszyła troska o swoich dziadków.  Pokazali zagrożenia, na jakie w dzisiejszym świecie narażeni są starsi ludzie. Część artystyczną zakończyli najmłodsi uczniowie. Chłopcy  z klasy I wystrojeni w duże czerwone muszki zapewnili o swojej miłości. Zaś dziewczynki, przemienione w śnieżynki wykonały wzruszający taniec dedykowany każdej babci i każdemu dziadkowi.

Na twarzach przybyłych babć widać było prawdziwe wzruszenie. Dziadkowi zaś płakać nie wypada, niejeden więc nerwowo poruszał wąsem. Jedno jest pewne, dzień ten choć mroźny za oknem, na sali był ciepły i pogodny, rozgrzany miłością babć, dziadków i wnuków.

Po  części  artystycznej  goście  zostali  zaproszeni  na  wspólny  poczęstunek,  któremu  towarzyszyły  wesołe rozmowy i wspomnienia.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji uroczystości: Radzie Rodziców, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej i Radzie Sołeckiej w Lewniowej. Słowa wdzięczności należy również skierować do wszystkich rodziców, którzy zadbali o stroje dla dzieci i rekwizyty potrzebne na scenie. Ten dzień jest owocem pracy tych, którzy zdają sobie sprawę, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa Babcia i Dziadek.

Opr. Katarzyna Konicz