Dzieciństwo bez próchnicy

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda,
tak się zaczyna wielka przygoda (…),
bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć

Wiedzą o tym wszystkie przedszkolaki z Lewniowej, które w  ostatnim tygodniu listopada  rozpoczęły  mycie zębów w przedszkolu pod czujnym okiem swoich Wychowawczyń. Przedtem jednak zapoznały się  z wesołym Królikiem Pampisiem  -  Czystych Zębów Orędownikiem, który wprowadził dzieci w  tajniki wiedzy na temat dbania  o zdrowie i higienę jamy ustnej.

Zajęcia z edukacji prozdrowotnej przeprowadzono w oparciu o ogólnopolski projekt „Dzieciństwo bez próchnicy”, który wspófinansowany jest przez Szwajcarię w ramach  programu współpracy  krajami członkowskimi Unii Europejskiej, do którego nasze przedszkole zostało zgłoszone w zeszłym roku szkolnym.

W kąciku czystości każdej grupy zamieszkała maskotka króliczka Pampisia będąca wizytówką projektu, a dzieci podczas zajęć dydaktycznych obejrzały film multimedialny, wypełniały karty pracy związane z higieną jamy ustnej, ćwiczyły czynność szczotkowania na specjalnym modelu, by następnie móc samodzielnie czyścić ząbki przy użyciu otrzymanych w przedszkolu szczoteczek i past z fluorem.

Głównym celem projektu było   podniesienie świadomości zdrowotnej małych dzieci, rodziców, opiekunów, wychowawców/nauczycieli przedszkolnych, a co za tym idzie poprawa zachowań prozdrowotnych, wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych (rodzaj diety) oraz  przeciwdziałanie szkodliwym nawykom  przez zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na problemy związane z profilaktyką stomatologiczną.

Rodzice zostali zapoznani z założeniami projektu i sposobami jego realizacji w przedszkolu już na początku roku szkolnego. Otrzymali też specjalne foldery informacyjne. Dzieciom zaś rozdano malowanki, naklejki i klepsydry, które mają wspomagać je w wyrabianiu odpowiednich nawyków higienicznych  oraz  w systematyczności.

Opr. Anna Stanuszek