Gazetka szkolna nr 17

        „Tak niedawno żeśmy się spotkali,

a już pożegnania nadszedł czas…”

           

Drodzy Czytelnicy!!!

Rok szkolny 2007/2008 dobiega powoli końca. Zbliżają się wakacje. Przed nami czas zasłużonego wypoczynku. Ten numer gazetki będzie więc okazją do podsumowania całorocznej pracy szkoły oraz wyróżnienia uczniów, którzy
osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.

 

W tym numerze przeczytacie o:

·          Najważniejszych wydarzeniach z życia szkoły

·          Różnych uroczystościach i imprezach

·          Osiągnięciach uczniów w konkursach szkolnych i nie tylko

·          Wynikach klasyfikacji rocznej

„TRUSKAWKOWE POLA”

 Dnia 13 III 2008 r. do naszej szkoły przyjechali aktorzy teatru „Odyseusz” z Krakowa. Zaprezentowali oni program profilaktyczno-edukacyjny ph. „Truskawkowe Pola”. Występ odbył się w świetlicy. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaciekawieni. Przedstawienie to uświadomiło nam, że narkotyki są złe i nie można ich spożywać, bo prowadzi to do wielu nieszczęść. Po występie aktorka zadawała nam pytania dotyczące przedstawionych treści. Większość uczniów udzieliło poprawnych odpowiedzi, co świadczyło o tym, że zrozumieli przesłanie spektaklu.

Dobrze, że wydarzenie to miało miejsce w naszej szkole, bo nauczyło nas, że nie możemy spożywać narkotyków, ponieważ doprowadza to do nałogu i wcześniejszej śmierci.

Kamil Stanuszek (kl. VI)

 

TEST KOMPETENCJI


Dnia 8 IV 2008 r. uczniowie klasy VI przystąpili do pierwszego w swoim życiu egzaminu zewnętrznego. Od kilku lat jest to bardzo ważne wydarzenie dla rodziców, nauczycieli i uczniów. To pierwszy egzamin, który ma sprawdzić uczniowskie umiejętności zdobyte w czasie nauki w szkole podstawowej. Do najważniejszych należą: czytanie, pisanie, rozumowanie, wykorzystywanie wiedzy w praktyce.

Tegoroczny test nosił tytuł „Jasne jak Słońce”. Ogólny wynik testu osiągnięty przez uczniów naszej klasy jest wyższy niż średnia wyników w gminie, a taki sam  jak średni wynik województwa.

Zdania w klasie są podzielone, jedni uważają, że test był średniej trudności, a niektórzy mówią, że był trochę podchwytliwy. Ogólnie nasza klasa wypadła dobrze, więc mamy się z czego cieszyć.

Marta Ząbkowska (kl. VI)

 

DYSKOTEKA SZKOLNA

 

24 IV 2008 r. w świetlicy szkolnej odbyła się dyskoteka dla klas IV – VI. Organizatorem jej był Samorząd Uczniowski. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 15.00. Tańczyliśmy do muzyki: techno, pop i disco polo. Muzyką i dedykacjami zajmował się Marek Oleksy. Natomiast naszą opiekunką była pani Marta Mikołajek. Uczennice klasy V i VI (Aneta Chudy, Patrycja Serafin, Mariola Lis i Justyna Nowakowska) wszystkim głodnym i spragnionym sprzedawały kanapki i napoje. O godzinie 18.00 dyskoteka zakończyła się. Naszym zdaniem była bardzo udana.

 

Paulina Sacha i Izabela Kornaś (kl. V)

 

 

 

 

„WIELKI POETA MAŁYCH SŁÓW”

W dniu 29 IV 2008 r. uczniowie, przygotowani przez panią Martę Mikołajek, przedstawili część artystyczną dotyczącą postaci ks. Jana Twardowskiego. W uroczystości uczestniczyły dzieci z naszej szkoły, nauczyciele, a także rodzice. W widowisku wystąpiła klasa V i VI, a główną postać zagrał Kamil Stanuszek, który doskonale wcielił się w rolę ks. Jana.

Wszyscy mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o życiu i twórczości przyszłego patrona naszej szkoły. Był to poeta i kaznodzieja, tworzył poezję religijną pozbawioną surowości, przepełnioną przebaczeniem i ufnością. Jego utwory uczą tolerancji, miłości do ludzi i otaczającego nas świata. Przedstawienie przybliżyło nam wszystkim postać ks. Twardowskiego i bardzo podobało się widzom.

 

Patryk Fulara (kl. VI)

 

OD KONSTYTUCJI UCHWALONEJ W 1791 ROKU DO NASZYCH CZASÓW

 

Dnia 30 IV 2008 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowali ją uczniowie klasy III i IV pod kierunkiem pani Moniki Wiśniowskiej. Na początku akademii wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Później uczniowie recytowali wiersze, w których poeci okazywali swoją miłość do ojczyzny i wielki patriotyzm. Dzieci przygotowały również piosenki upamiętniające ten, jakże ważny w historii naszego kraju dzień.

Cieszę się, że jesteśmy od młodych lat uczeni wielkiego szacunku  wobec ojczyzny.

Kinga Zuchowicz (kl.VI)

 

 

„BAJKOWA MAJÓWKA”

 

            12 V 2008 r. uczestniczyliśmy w „Bajkowej Majówce”, na którą zostaliśmy zaproszeni przez nauczycieli i uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej. Z naszej szkoły pojechało 15 osób. Opiekę nad nami sprawowali nauczyciele.

Nie wiecie zapewne, jakie atrakcje przygotowali uczniowie naszej szkoły jako goście, więc już wam to zdradzę. Najpierw wszystkimi sercami zawładnęła muzyka. Dziewczynki z klasy V i VI wspaniale wystąpiły prezentując przygotowane układy taneczne. Następnie przenieśliśmy się w świat bajek, ponieważ klasa IV zaprezentowała nowoczesną wersję „Kopciuszka”. Po występach wszystkich poczęstowano najlepszym na świecie bigosem. Później rozpoczęły się śpiewy, tańce i zabawa. Było bardzo wesoło.

Patrycja Serafin (kl. V)

 

 

PIKINIK RODZINNY

Dnia 1 VI 2008 r. odbył się przy naszej szkole „Piknik Rodzinny” połączony z Dniem Dziecka. Uczniowie pod nadzorem nauczycieli przygotowali występy, tańce i konkursy. Konrad Stanuszek, Kornel Adamik oraz Dominika Rabijasz zaśpiewali solo piosenki. Było wesoło, bo przygrywał wszystkim grajek, który był jednocześnie wodzirejem. Odbyło się dużo konkursów, ale największą frajdą dla dzieci była loteria, w której każdy los wygrywał. Głównymi nagrodami w loterii były: suszarka, toster oraz aparat cyfrowy. Pogoda dopisała i piknik udał się wyśmienicie. Ten dzień był wyjątkowy dla nas – dzieci, ponieważ dorośli uczestnicząc i bawiąc się na pikniku razem z nami, pokazali nam, jak bardzo nas kochają!

Z niecierpliwością będę czekał na następny, równie udany piknik.

Jakub Kamiński (kl. IV)

 

 

 

MAMY KARTĘ ROWEROWĄ!!!


Każdego roku klasa IV zdaje egzaminy na kartę rowerową. W tym roku test sprawdzający umiejętności praktyczne odbył się 3 czerwca. Aby przystąpić do niego uczniowie musieli zaliczyć egzamin z wiadomości o znakach i przepisach drogowych. Cała klasa z wynikiem pozytywnym zdała wszystkie testy. 

 

Małgorzata Ząbkowska (kl. IV)

 

 

 

LAUREACI  KONKURSÓW

Rokrocznie wielu uczniów naszej szkoły bierze udział w różnego rodzaju konkursach godnie reprezentując naszą szkołę. Liczne sukcesy naszych wychowanków są ogromną satysfakcją dla Rodziców, Grona Pedagogicznego i uczniów. Informacje o konkursach, mających miejsce w tym roku szkolnym, zebrały niżej podpisane uczennice klasy szóstej.

 

DATA

NAZWA KONKURSU

LAUREACI

 
 

05 X 2008

Indywidualne biegi przełajowe (etap gminny)

 

Mariola Lis : I miejsce w etapie gminnym

                      III miejsce w etapie  powiatowym

 

03 I  2008

Gminne zawody w mini-piłce siatkowej -dziewczęta

 

II miejsce:

A. Hudy, P.  Serafin, M.  Lis,  K.  Świerczek,
P.  Gagatek, M. Ząbkowska,  K.  Zuchowicz,                 J.  Nowakowska

 

14 III 2008

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości ks. Jana Twardowskiego

 

I miejsce – Kamil Stanuszek (kl. VI)

II miejsce – Mariola Lis (kl. VI)

III miejsce – Natalia Gawlik (kl. IV)

 

15 IV 2008

 

Gminny Konkurs Plastyczny „Ulubiona postać z bajki” (dla 6 – latków)

 

II miejsce – Karol Baka

III miejsce – Przemysław Hudy

 

17 IV 2008

Szkolny Konkurs „Ortografii się nie damy!”

 

I miejsce –  Kinga Zuchowicz (kl. VI)

II miejsce – Justyna Nowakowska (kl. VI)

III miejsce – Kamil Stanuszek  (kl. VI)

 

24 IV 2008

Gminny Konkurs Ekologiczny  „Przedszkolak choć nieduży, ale przyrodzie służy”

 

I miejsce – Przemysław Hudy

           

 

29 IV 2008

 

Gminny Konkurs  Matematyczny

„Mistrz Matematyki”

 

I miejsce –  Justyna Nowakowska (kl. VI)

II miejsce - Patryk Fulara  (kl. VI)

 

08 V 2008

Gminny Konkurs Przyrodniczy

„Patrząc w niebo”

 

I miejsce – Kamil Stanuszek (kl. VI)

III miejsce – Marta Ząbkowska (kl. VI)

                     Patryk Fulara (kl. VI)

 

13 V 2008

 

Gminny Konkurs Ortograficzny

„Ortografia na plus”

 

 

II miejsce – Kinga Zuchowicz (kl. VI)

III miejsce -Justyna Nowakowska (kl. VI)

 

14 V 2008

Gminny Konkurs Języka Angielskiego

 

II miejsce – Kamil Stanuszek (kl. VI)

III miejsce – Kinga Zuchowicz (kl. VI)

 

20 V 2008

Mała Olimpiada Matematyczna (etap gminny)

 

II  miejsce – Dawid Gnyla (kl. III)

 

29 V 2008

Gminny  Konkurs Wiedzy

o Janie Pawle II

 

I miejsce – Marta Ząbkowska,

                  Justyna Nowakowska,

                  Mariola Lis  /zespołowo/

 

03 VI 2008

Turniej rekreacyjno- sportowy (etap gminny)

 

I miejsce

A. Hudy, P. Serafin, R. Chudoba, M. Pajor,

K. Oleksy, M. Pasierb, R. Gawlik, K. Kamiński, M. Lis,  J. Nowakowska , K. Stanuszek, Ł. Wąs   

 

05 VI 2008

Szkolny Konkurs Poezji

ks. J. Twardowskiego

 

I miejsce – Aleksandra  Sacha ( kl. II),
                   Bartek Merecik (kl.III)

II miejsce –Oliwia Wąs (kl. II), Kasia Myszka (kl. II)

III miejsce –Karolina  Rubacha (kl.  II),

                     Kasia Cieśla (kl. II)

 

 

W KLASACH I – III

 

Poziom wspaniały prezentują:

Klasa II 

 

Od lewej: Konrad Stanuszek, Aleksandra Sacha, Patryk Skoczeń 

 

Poziom bardzo dobry prezentują: 

 

Klasa I

Kornel Adamik, Maria Bednarek, Paweł Lis, Kinga Piwowar, Dominika Rabijasz, Weronika Sowa, Kinga Zapiór

Klasa II

Paulina Brzęk, Katarzyna Cieśla, Tomasz Gawęcki, Kamil Konstanty, Wiktor Konstanty, Mateusz Nowakowski, Karolina Rubacha, Dominika Sowa

Klasa III

Piotr Bednarek, Bartłomiej Merecik, Monika Piech

 

 

  W klasach IV – VI świadectwa z wyróżnieniem otrzymują:

  Klasa IV

Małgorzata Ząbkowska (śr. 5,1),

Jakub Kamiński (śr. 5,0)

 

Klasa V 

 

Od lewej: Patrycja Serafin (śr. 4,9), Paulina Sacha (śr. 5,0) 

 

  Klasa VI

 

Od lewej w I rzędzie: Mariola Lis (śr. 5,0),
Justyna Nowakowska (śr. 5,25)

Od lewej w II rzędzie: Katarzyna Świerczek (śr. 4,75), Kinga Zuchowicz (śr. 5,1),
Marta Ząbkowska (śr. 5,1)
 

 

 


Od lewej:

Patryk Fulara (śr. 5,1),

Kamil Stanuszek (śr. 5,62) 

 

- Jasiu, jaki jest twój ulubiony kwiat?

- Róża

- Napisz to słowo na tablicy.

- To ja wolę fiołki, proszę pani.

                   ***

- Jak tam w szkole? – pyta mama Jasia.

- Jak na komisariacie. Ciągle mnie wypytują, a ja o niczym nie wiem.

                   ***   

- Musisz stanąć na końcu kolejki – tłumaczy ekspedientka małemu Jasiowi.

- To niemożliwe! – odpowiada rezolutny malec. – Tam już ktoś stoi.

                   ***

Jaś telefonuje do swojej nauczycielki:

- Proszę zwolnić dziś Jasia z lekcji.

- A kto mówi? –pyta pani.

- Moja mama.

                   ***

Niemiec, Anglik i Polak otrzymają 1.000.000 zł  jeśli przejadą przez rój komarów bez ukąszenia.

Niemiec jedzie mercedesem 300 km/h –ugryzł go komar.

Anglik jedzie Astonem Martinem 330 km/h – ugryzł go komar.

Polak jedzie „komarkiem” 25 km/h, a przywódca komarów woła:

- Stać to nasz!

 


Zebrali: Izabela Kornaś, Paulina Sacha, Marcin Pajor (kl. V)

 

 

Wynalazek na piątkę z plusem

 Powiedział mi kiedyś mój tata

miał, jak się zdaje, rację,

Że największym wynalazcą wszechświata

Był ten,

Co wynalazł Wakacje.

Smutno by było na świecie

Bez tego wynalazku.

Stwierdzicie to sami, kiedy będziecie

Nad rzeczką gdzieś

Albo w lasku.

(…)

Gdyby na przykład w innym terminie

Miały mieć miejsce Wakacje,

Byłaby chyba kłótnia w rodzinie

I spore komplikacje.

A tak, żyć mogą w klimacie zgody

Wakacje i Nauka…

Życzę Wam wszystkim pięknej pogody

I niech Wam kukułka kuka!

 

                Ludwik Jerzy Kern

 

Opiekun gazetki: M. Wiśniowska