Gazetka szkolna nr 16
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Gazetka szkolna
Drodzy Czytelnicy!!!
Zakończył się już pierwszy semestr nauki. Wiele się w tym czasie wydarzyło. I chociaż wszyscy myślimy już o tym, co przed nami powróćmy jeszcze na chwilę do tego, co jest już historią. Wszak przecież jesteśmy jej częścią.
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
W tym numerze przeczytacie o:
Najważniejszych uroczystościach szkolnych
Prymusach szkolnych
Laureatach konkursów
Realizacji unijnego projektu Przyjazna szkoła - uśmiechnięte dzieci
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
DATA |
WYDARZENIE |
03 IX 07 |
Inauguracja nowego roku szkolnego 2007/2008 |
06 X 07 |
Dzień pieczonego ziemniaka |
12 X 07 |
Dzień Edukacji Narodowej Ślubowanie uczniów klasy I |
18 X 07 |
Integracyjna spartakiada sportowo-rekreacyjna |
09 XI 07 |
Święto Niepodległości Ocalić od zapomnienia – cykl spotkań z żyjącymi świadkami historii |
29 XI 07 |
Zabawa andrzejkowa |
04 XII 07 |
Wycieczka klas I–IV na spektakl teatralny Pinokio |
06 XII 07 |
Św. Mikołaj w szkole |
12 XII 07 |
Wycieczka klas IV-VI do Wieliczki i Niepołomic |
21 XII 07 |
W świątecznym nastroju – jasełka |
19 I 08 |
Dzień Babci i Dziadka |
24 I 08 |
Zabawa choinkowa |
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 12 X 2007 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej przygotowana przez panią Teresę Waligórę. Występom młodzieży przyświecały słowa ks. J. Twardowskiego „Jest taka wdzięczność, kiedy chcesz dziękować”. Uczniowie nie tylko złożyli życzenia wszystkim nauczycielom, ale także sprawdzili ich kompetencje w przygotowanym konkursie. Na szczęście wszyscy spisali się znakomicie i zostali nagrodzeni. W tym dniu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie - uroczyste pasowanie uczniów klasy I na pełnoprawnych członków społeczności uczniowskiej. Pierwszoklasiści, przygotowani przez swoją wychowawczynię panią Teresę Nowak, wspaniale zaprezentowali się na scenie.
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
SPARTAKIADA
Dnia 18 X 2007 r. w naszej szkole odbyła się integracyjna spartakiada, w której brali udział uczniowie naszej szkoły oraz goście z WTZ z Zawady Uszewskiej
i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej.
Na początku odbywały się liczne konkurencje sprawnościowe, w których uczestniczyli zarówno nasi uczniowie jak i przybyli goście. Następnie w budynku szkoły miały miejsce ciekawe zabawy, a później wspólna dyskoteka. Wiele śmiechu było przy „koziołku”, w trakcie którego wszyscy wspaniale się bawili.
Ten dzień był naprawdę wyjątkowy i chciałabym, żeby było ich jeszcze więcej. Według mnie bardzo dobrze się stało, że mieliśmy okazję poznać takich ludzi i podarować im trochę uśmiechu na twarzy. Mam nadzieję, że również dla nich był to niezapomniany dzień.
Kinga Zuchowicz (kl. VI)
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 9 XI 2007 r. miała miejsce uroczysta akademia z okazji 89 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po części artystycznej, przygotowanej przez uczniów kl. IV-VI pod kierunkiem pani Marty Adamczyk, odbyło się drugie już spotkanie z cyklu Żyjący świadkowie historii. Zaproszone panie Ewa Koniarz
i Stanisława Mędrek bardzo ciekawie opowiadały o swoich przeżyciach i doświadczeniach z okresu II wojny światowej.
M. Wiśniowska
ANDRZEJKI
29 XI 2007 r. o godz. 14.00 w naszej szkole odbyły się andrzejki.
Na początku był konkurs o Unii Europejskiej. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV-VI. Pierwsze miejsce zajęła Mariola Lis, drugie Kamil Staruszek, a trzecie Patryk Fulara.
Później odbyły się wróżby, m.in. lanie wosku przez klucz do wody i przebijanie igłą serca z imionami. Dzięki tym wróżbom mogliśmy dowiedzieć się czegoś o naszej przyszłości - kto pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się, jakie imię będzie miała żona albo mąż.
Potem zaczęła się dyskoteka. W jednej sali można było tańczyć, a w drugiej był bufet, w którym można było zakupić pyszne kanapki i ciastka. Andrzejki zakończyliśmy o godz. 17.00.
Było bardzo wesoło. Chciałbym, żeby andrzejki były częściej niż raz w roku.
Kamil Stanuszek (kl. VI)
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 POZA MURAMI SZKOŁY – WYCIECZKA!
11 XII 2007 r. odbyła się wycieczka szkolna dla uczniów kl. IV-VI do Wieliczki i Niepołomic. Była ona finansowana z EFS-u. Wyjazd nastąpił ok. godz. 07.30. Kopalnię w Wieliczce zwiedzaliśmy ok. 2 godzin. Pani przewodniczka opowiadała o wszystkim bardzo ciekawie. Widzieliśmy np. komorę Mikołaja Kopernika i kaplicę św. Kingi. Następny przystanek – Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne i zamek w Niepołomicach. Pracownik Obserwatorium przygotował dla nas prezentację komputerową na temat kosmosu. Zdjęcia były zdumiewające i ciekawie omówione. Po poznaniu kosmosu poszliśmy zapoznać się z historią do zamku królewskiego w Niepołomicach. Mieliśmy miłą przewodniczkę, która oprowadziła nas po zamku i opowiedziała nam interesujące historie związane z zabytkami i pomieszczeniami. Wszyscy, chociaż zmęczeni, z uśmiechem wróciliśmy do domu.
Marta Ząbkowska (kl. VI)

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
19 XII 2007 r. uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem pani Marty Mikołajek, przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Jasełka miały piękną oprawę muzyczną opracowaną przez panią Annę Stanuszek. Zwieńczeniem występu były świąteczne życzenia oraz wspólne kolędowanie. W tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością: pani H. Cabała - dyrektor ZOSiP-u, władze samorządowe oraz członkowie Komitetu Budowy Szkoły.
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
19 I 2007 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie zgromadzeni szanowni Goście mieli okazję zobaczyć występy artystyczne uczniów wszystkich klas. Repertuar małych artystów był bardzo urozmaicony. Babcie i Dziadkowie podziwiali wnuki w tańcu, recytacji i śpiewie. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali jubilatom Sto lat. Pomiędzy zgromadzonymi gośćmi krzątały się mamy uczniów, podając obiad, kawę, ciasto i inne smakołyki.
M. Wiśniowska

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

Poziom wspaniały prezentują:
Klasa I: |
Klasa II: |
Klasa III: |
Paweł Lis Kinga Piwowar Kinga Zapiór |
Konrad Stanuszek Aleksandra Sacha Patryk Skoczeń |
Nie ma |
Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i więcej:
Klasa IV: |
Klasa V: |
Klasa VI: |
Michał Hebda Jakub Kamiński Małgorzata Ząbkowska |
Paulina Sacha |
Patryk Fulara Justyna Nowakowska Kamil Stanuszek Marta Ząbkowska Kinga Zuchowicz |
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
06 XI 2007 r. odbył się konkurs piosenki patriotycznej. Niektórym uczniom z akompaniamentem towarzyszyli Kinga Zuchowicz i Kamil Stanuszek. Oto wyniki tego konkursu:
I miejsce: Marta Ząbkowska (sama wykonywała akompaniament do swojej piosenki)
II miejsce: Patrycja Serafin
III miejsce: Patryk Fulara
Wyróżniona została także Małgorzata Ząbkowska.
20 XI 2007 r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w kuratoryjnym konkursie humanistycznym. Zgłosiły się do niego uczennice: Marta Ząbkowska, Kinga Zuchowicz, Kinga Trepa, Dominika Kornaś, Joanna Kubala. Prace Marty Ząbkowskiej i Kingi Zuchowicz zostały wysłane do dalszego etapu konkursu.
W dniu 22 XI 2007 r. odbył się kuratoryjny konkurs matematyczno-przyrodniczy.
W konkursie wzięli udział: Kamil Stanuszek, Patryk Fulara i Justyna Nowakowska.
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
W przygotowaniach do konkursu pomagali im pani Marta Mikołajek i pan Bogdan Toboła. Prace wszystkich uczestników zostały wysłane do dalszego etapu konkursu.
27 XI 2007 r. miał miejsce kuratoryjny konkurs biblijny z wiedzy o Ewangelii wg. św. Mateusza. Wzięło w nim udział siedmiu uczniów. Największą ilość punktów zdobył Kamil Stanuszek.
29 XI 2007 r. pan Bogdan Toboła zorganizował konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, którego motto brzmiało Zjednoczona w różnorodności. W konkursie wzięli udział: Justyna Nowakowska, Izabela Kornaś, Mariola Lis, Jakub Kamiński, Kamil Stanuszek, Przemysław Lach, Marta Ząbkowska, Marcin Pajor, Patryk Fulara.
Było wiele różnych konkurencji. Efekty trudów to zajęte miejsca, a mianowicie:
I miejsce: Mariola Lis
II miejsce: Kamil Stanuszek
III miejsce: Patryk Fulara
IV miejsce: Justyna Nowakowska
V miejsce: Marta Ząbkowska
Uczestnikom wszystkich konkursów gratulujemy!
Mariola Lis, Justyna Nowakowska (kl. VI)
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
W ramach projektu pn. „Moja ojczyzna tam, gdzie moja szkoła” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nasza szkoła realizuje projekt pod nazwą „Przyjazna szkoła-uśmiechnięte dzieci”. Dzięki temu przedsięwzięciu mogło powstać w naszej placówce wiele zajęć pozalekcyjnych, które pozwolą wyrównać szanse edukacyjne i życiowe wielu uczniów. Należą do nich zajęcia wyrównawcze z matematyki i języka polskiego prowadzone przez panią Martę Mikołajek i panią Monikę Wiśniowską. Utworzono także liczne koła zainteresowań (taneczne, muzyczne, internetowe, recytatorskie, plastyczne), dzięki którym możemy rozwijać swoje umiejętności, odkrywać ukryte talenty, a także miło spędzać czas.
Na kółku tanecznym, które prowadzi pani Teresa Waligóra poznajemy wiele nowych układów tanecznych. Natomiast pani Anna Stanuszek na kółku muzycznym odkrywa w nas talenty wokalne i muzyczne. W świat internetu wprowadza nas pan Stanisław Wilk na zajęciach pn. ”Mały internauta”. Wielu z nas swoje zdolności artystyczne i malarskie może kształtować na kółku plastycznym prowadzonym przez panią Małgorzatę Tobołę. Z kolei w tajniki mistrzowskiej recytacji wprowadza nas pani Monika Wiśniowska.
Dbając o nasz czynny wypoczynek i rozwój fizyczny pan Dyrektor Zbigniew Stanuszek zabiera nas na basen do Brzeska. W ramach projektu zorganizowano również wiele wycieczek.
Patryk Fulara (kl.VI)
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
UWAGA SZÓSTOKLASIŚCI !!!
Już w kwietniu 2008 roku przystąpicie do pierwszego
w Waszym życiu egzaminu zewnętrznego, zwanego popularnie ”testem kompetencji”. Ponieważ czas mija szybko i już niewiele dni dzieli Was od tego wydarzenia warto jeszcze trochę poczytać o samym teście, no i oczywiście zabrać się do pracy, aby wyniki były jak najlepsze.
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
Sprawdzian w VI klasie szkoły podstawowej trwa 60 minut. Składa się z 25 zadań (testowych i kilku otwartych). Maksymalnie można uzyskać z niego 40 punktów. Wynik sprawdzianu nie decyduje jednak o przyjęciu Was do gimnazjum, nie jest też wpisywany na Wasze świadectwo. Sprawdzianu nie można nie zdać, nawet, jeżeli dostanie się 0 na 40 możliwych punktów. Aczkolwiek sprawdzian ten trzeba napisać – jest to jeden
z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
Sprawdzian bada 5 podstawowych umiejętności ucznia:
CZYTANIE
Każdy z Was powinien umieć odczytywać różne rodzaje tekstów (baśnie, ogłoszenia, wiersze, artykuły itd.). ”Czytanie” to także rozumienie znaczenia podstawowych symboli na mapach, planach czy schematach. Zwróćcie więc uwagę, iż umiejętność „czytania” nabywacie nie tylko na języku polskim, ale również na historii, przyrodzie, matematyce.
PISANIE
Traktowane jest szeroko, nie tylko jako umiejętność pisania wypracowań z języka polskiego czy historii „na dany temat”. To także rysowanie osi liczbowych, diagramów, schematów.
ROZUMOWANIE
Jest to umiejętność porządkowania wydarzeń, zjawisk, figur, dostrzegania przyczyn i przewidywania skutków różnych wydarzeń. Rozumowanie to także ustalenie sposobu rozwiązania jakiegoś zadania.
KORZYSTANIE Z INFORMACJI
Tu sprawdza się, czy potraficie wykorzystywać różne informacje dla konkretnych celów. Np. sprawdzian może badać, czy uczeń potrafi z bogatej oferty mediów wybrać tę właściwą.
WYKORZYSTYWANIE WIEDZY W PRAKTYCE
Ta kategoria bada, czy umiecie rozwiązywać zadania, w których trzeba praktycznie wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę odnosząc się do sytuacji życiowych, codziennych, a więc wymaga się tu od Was wykonywania obliczeń powierzchni, wagi, czasu, temperatury, ilości pieniędzy itp.
Na koniec jeszcze kilka praktycznych wskazówek!!!
- czytajcie tekst uważnie, bowiem na podstawie jego treści możecie odpowiedzieć na wszystkie pytania, które go dotyczą
- Wasza praca pisemna powinna zawierać minimum 3 akapity. Zwracajcie przy tym uwagę na poprawność interpunkcyjną i ortograficzną. Ważnym elementem jest również czytelny i przejrzysty zapis.
- w zadaniach matematycznych zwracajcie uwagę na poprawny zapis rozwiązania, a także na zapisywanie obliczeń cząstkowych (punktowane są kolejne etapy rozwiązania)
- nie zapomnijcie o czarnym długopisie!!!
Połamania piór!!! M. Wiśniowska


Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
- Bo jak szedłem do szkoły, to napadł mnie uzbrojony bandyta.
- O Boże, dziecko, czy nic ci się nie stało?!
- Owszem, zabrał mi zeszyt z wypracowaniem.
Tato mówi do Jasia:
- Nie rozumiem, jak ty możesz zadawać się z Wojtkiem. Przecież to niegrzeczny chłopiec, najgorszy uczeń w klasie!
- Przez wdzięczność tato. Gdyby nie on, ja byłbym najgorszym uczniem.
Nauczyciel kazał Jasiowi napisać w zeszycie 100 razy: Nigdy nie będę mówił do nauczyciela „TY”
Nazajutrz Jasio przynosi zeszyt.
- Dlaczego to zdanie napisałeś nie 100, ale 200 razy?
Bo cię lubię Kaziu!
Nauczyciel fizyki pyta uczniów:
- Kto waszym zdaniem jest największym wynalazcą wszechczasów?
- Edison - odpowiada Krzyś.
- Czy mógłbyś uzasadnić?
- Gdyby nie on, musielibyśmy telewizję oglądać przy świecach!
Na lekcji geografii nauczyciel pyta Jasia:
- Która rzeka jest najdłuższa: Ren czy Missisipi?
- Oczywiście Missisipi.
- Doskonale, a czy wiesz, o ile dłuższa?
- Dokładnie o sześć liter.
Zebrali: Marek Oleksy i Łukasz Wąs (kl. VI)
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4
NA KONIEC - COŚ Z POEZJI!!!
***
Biały śnieg, puszysta pierzynka,
takim okryta jest w lesie choinka.
Lecą z nieba śniegu płateczki
i skrzą się w słońcu niby gwiazdeczki.
Mróz na szybach wzory maluje
a Marek z radości aż podskakuje.
Będzie ślizgawka i będą sanki,
będzie śnieżkami rzucał koleżanki.
Lecz to są tylko Marka marzenia,
bo śniegu za oknem jeszcze dziś nie ma.
Katarzyna Świerczek (kl. VI)
Opiekun gazetki: M. Wiśniowska