Szkolne dni profilaktyki

21 – 23 marca 2016r. obchodziliśmy w Zespole Szkół i Przedszkola w Lewniowej SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI. Ich głównym celem była popularyzacja idei profilaktyki w szkole, propagowanie  zdrowego stylu życia, uświadomienie szkodliwości używek, podkreślenie wartości przyjaźni oraz przeciwdziałanie agresji.

W ramach tych dni klasy I – III wzięły udział w grach i zawodach sportowych ph. „Bieg po zdrowie”. Uczniowie wykonywali ponadto klasowe plakaty ph. „Złe nawyki i nałogi niech opuszczą nasze progi”, układali rymowanki, hasła, slogany mówiące o szkodliwości nałogów. Gimnazjaliści przygotowali natomiast gazetkę informacyjną dotyczącą profilaktyki HPV.

Uczniowie klasy V i VI przygotowali przedstawienie profilaktyczne pt. „O Michasi, która szukała przyjaciela”, podejmujące temat przeciwdziałania agresji oraz podkreślające rolę i wartość przyjaźni w naszym życiu. Po obejrzeniu występu wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących wspierania osób niepełnosprawnych prowadzonych przez przedstawicieli Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR.

Zwieńczeniem Szkolnych Dni Profilaktyki były dwa konkursy, które odbyły się we środę 23 marca. Przedszkolaki wzięły udział w Konkursie Piosenki Przedszkolnej i choć wszystkie dzieci zaprezentowały się znakomicie, to jury musiało wyłonić trzech zwycięzców, którzy reprezentować będą Lewniową w Gminnym Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej. Największymi zdolnościami wokalnymi wykazali się: Ania Ząbkowska w piosence „Puszek Okruszek”, Wiktoria Malinowska  w piosence  „Mam fryzurę na cebulę” oraz Julia Wach,  która brawurowo wykonała utwór „Zuzia, lalka nieduża”.

Uczniowie klas I – VI uczestniczyli natomiast w szkolnym konkursie pięknego czytania ph. „Każdemu sercu bliska – ochrona środowiska”. Miał on na celu głównie: kształcenie umiejętności płynnego pięknego czytania, rozwijanie wrażliwości na prozę i poezję oraz umiejętności odbioru dzieł literackich, kształtowanie postawy kompetentnego i świadomego odbiorcy tekstu literackiego oraz uświadomienie dzieciom konieczności troski o środowisko naturalne.

Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do udziału w tym konkursie ale komisja musiała wyłonić tych najlepszych.

Kategoria kl. I – III:

I miejsce – Magdalena Cecuga  kl. III

II miejsce – Michał Górak kl. I, Weronika Zapiór kl. III

III miejsce – Paweł Gnela kl. III

Kategoria kl. IV – VI:

I miejsce – Magdalena Gagatek kl. IV

II miejsce – Martyna Kurzydło kl. IV, Kacper Adamik kl. IV

III miejsce – Amelia Dzięgiel kl. IV.

Opr. Marta Mikołajek