Sztuka ludowa naszego regionu – robimy palmy wielkanocne

 

  Zapoznając dzieci z miejscowością i regionem, w którym mieszkamy, ważnym zagadnieniem było również poznanie ludzi tu pracujących, , sztuki i  twórców ludowych oraz zwyczajów i tradycji kultywowanych w naszej okolicy.

   Dlatego zaprosiliśmy do naszego przedszkola  dwie przemiłe  Babcie: Panią Celinę – babcię Adasia oraz Panią Anię – babcię Julki. Panie opowiedziały nam wiele ciekawostek ze swojego dzieciństwa, z czego można było wnioskować, że życie dawniej było o wiele trudniejsze niż dziś, a nasza miejscowość od czasów ich dzieciństwa bardzo się zmieniła

  Babcia Celinka pokazała, jak dawniej ludzie przędli wełnę na specjalnie do tego przeznaczonych wrzecionach. Przedszkolaki pod jej czujnym okiem mogły samodzielnie wypróbować trudnej sztuki dziergania na drutach. Mogły też podziwiać obrus przez nią  ręcznie wyszywany, gdyż, jak nam zdradziła, niegdyś  wiele rzeczy sama  wyhaftowała i zrobiła na drutach.  Natomiast Babcia Ania zaprezentowała nam regionalny strój krakowski, w którym przybyła na spotkanie z przedszkolakami, a który zakłada tylko  podczas ważnych świąt i uroczystości np. dożynek gminnych. Opowiedziała nam o dawnych zajęciach kobiet na wsi np. o darciu pierza, pieczeniu chleba, dojeniu krów, wyrabianiu z mleka  masła i serów.

  Następnie Babcie przybliżyły nam zwyczaj robienia palm na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.Pokazały, z jakich materiałów można zrobić tradycyjną palmę wielkanocną, po czym pomogły Starszakom w samodzielnym ich wykonaniu, a było to o tyle łatwe, że babcia Celinka przyniosła z domu cały kosz przygotowanych wcześniej barwnych  kwiatów z krepiny. Dzieci z zapałem przystąpiły do pracy, a na efekty nie trzeba było długo czekać, wkrótce w sali zrobiło się  świątecznie i kolorowo. Przedszkolaki były bardzo dumne z wykonanych przez siebie prac, które z pewnością zabrały do kościoła w niedzielę palmową.

   Na zakończenie zaprosiliśmy naszych Gości do wspólnej zabawy w… „Mam chusteczkę haftowaną”. 

Składamy gorące podziękowania Paniom: Celinie Gnela i Annie Lis -Babciom naszych wychowanków za przybycie do przedszkola i udział w zajęciach z cyklu "Spotkania z ciekawymi ludźmi -  twórcami ludowymi naszego regionu” oraz wykonanie z dziećmi palm wielkanocnych.

Opracowała: Anna Stanuszek