Wizyta w sklepie spożywczym

„Ten sklep jest najważniejszy,
bo tu najwięcej jest ludzi.
Sklep pachnie chlebem i kawą,
a czasem migdałami”.

Wizyta przedszkolaków  w  sklepie  związana była z realizowaną na początku marca  tematyką „Poznajemy zawody" oraz nawiązywała do cyklu spotkań z rodzicami reprezentującymi różne zawody. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu.

Wcześniej, podczas zajęć w przedszkolu wyjaśniono dzieciom terminy: „klient”, „ekspedient”, „lada sklepowa”, „kasa”, „waga”. Dzieci  miały możliwość  wypróbowania własnych sił w sklepiku urządzonym w sali – każde mogło  wcielić się w rolę zarówno sprzedawcy,  jak i klienta.

Mimo pochmurnej pogody, która nie zachęcała do podróżowania na świeżym powietrzu przedszkolaki  dzielnie pokonały drogę do pobliskiego sklepu spożywczego.  Wchodząc do budynku  grzecznie powitały panie sprzedawczynie. Pani Sylwia - mama naszej Wiktorii wprowadziła nas w tajniki pracy ekspedientki, zapraszając na drugą stronę lady, gdzie mogliśmy zobaczyć z bliska  kasę, obejrzeć przechowywane tam pieniążki, którymi płacą klienci. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się stara waga szalkowa, już dzisiaj nie używana, gdyż zastąpiła ją waga elektroniczna. Dzieci mogły osobiście doświadczać czynności ważenia wybranych produktów na jednej i na drugiej wadze, porównywać ich masę, posługiwać się odważnikami. Poznały różne rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie, z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki, lodówki. Nie lada atrakcją było metkowanie towarów specjalnym urządzeniem.

Jednak najbardziej interesującym punktem wycieczki była możliwość samodzielnego dokonania zakupów. Maluszki ustawiły się w długiej kolejce, by zakupić batonik, którym częstowały się po powrocie do przedszkola. Dzieci pamiętały o odpowiednim zachowaniu oraz stosowaniu form grzecznościowych: „proszę” i „dziękuję”.

Starszaki zaś wzięły udział w konkurencji samoobsługowego robienia zakupów. Rywalizowały ze sobą dwie drużyny: chłopców i dziewczynek. Zadaniem drużyn było jak najszybsze wypełnienie koszyków produktami, o których były zagadki. Zabawa wymagała dużej koncentracji, spostrzegawczości i szybkości,  wywołała też wiele radości.

Na zakończenie dzieci zaprosiły Panie Sprzedawczynie do pamiątkowego zdjęcia, podziękowały za  spotkanie, zakupy i różne  niespodzianki, po czym pełne wrażeń i nowych doświadczeń wróciły do przedszkola.

Opracowały: S. Marecik, A. Stanuszek