Święto Niepodległości

11 listopada to data szczególnie ważna dla każdego Polaka. Tego dnia sercem i myślami zwracamy się ku minionym czasom, wspominając osoby i wydarzenia związane z walką o wolność naszej Ojczyzny.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole miały miejsce 10 listopada. Od samego rana rozbrzmiewały pieśni patriotyczne oraz piosenki legionowe i żołnierskie, a uczniowie odświętnie ubrani oczekiwali na rozpoczęcie uroczystości.

O godz. 1140 społeczność szkolna zgromadziła się na hali sportowej, gdzie po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, rozpoczęła się część artystyczna.

Na wyjątkową lekcję historii zaprosiła zgromadzonych uczniów i nauczycieli klasa IV z wychowawcą. Czwartoklasiści przygotowali kilka scenek dramowych, których tematem były  ważne wydarzenia z historii Polski, tj. Powstanie Kościuszkowskie, kolejne zrywy niepodległościowe i trzy rozbiory Polski. Realistycznie przedstawiono również represje i opór Polaków przeciw germanizacji i rusyfikacji oraz powrót Piłsudskiego do kraju i radość z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Uczniowie klasy czwartej przebrani w stroje z minionych epok bez trudu wcielili się w role odgrywanych postaci: szlachty, mieszczan, zaborców, legionistów, pułkownika Piłsudskiego oraz matek opłakujących swych synów. Wiele wzruszenia dostarczyła widzom scenka ukazująca opór polskich dzieci z Wrześni przeciwko narastającej germanizacji.

Całość ubogacił swym śpiewem 32 - osobowy chór szkolny, który od kilku tygodni przygotowywał się intensywnie do występu. Po raz pierwszy, wraz ze starszą grupą chóru, wystąpili najmłodsi chórzyści. Oprawa muzyczna idealnie oddała patriotyczny charakter uroczystości.

Listopadowa lekcja patriotyzmu w pełni zrealizowała swój cel – pogłębiła naszą miłość do Ojczyzny.

Opracowała:
Marta Adamczyk