224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W czwartek 30 kwietnia świętowaliśmy niezwykle ważne dla naszego kraju wydarzenie jakim jest Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

224 lata temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. W uroczystości brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły. W apelu zwrócono uwagę na doniosłość Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie zaprezentowali program artystyczny przedstawiający ówczesną sytuację w kraju, reformy Sejmu Wielkiego próbujące ratować państwo polskie, starali się oddać klimat walk narodowowyzwoleńczych, emigracji podczas zaborów i ucisku Polaków przez okupantów i zaborców.

Opracowała: Anna Pabian